75. výročí Pražského povstání
Pražské povstání vypuklo v Praze 5. května 1945, trvalo do 9. května. Odstartovalo je hlášení českého rozhlasu v šest hodin.
Za počátek povstání je považováno provokativní mísení němčiny do české řeči hlasatelem Mančalem v ranních zprávách. České hlášení prokládané němčinou pokračovalo do 8. hodiny ranní. V osm ráno však německá hlasatelka již nesměla promluvit, následně pak český rozhlas hlásil pouze česky, hráli české národní písně a českou hudbu.
Hlášení českého rozhlasu bylo roznětkou dlouho připravované akce řízené domácím odbojem i osobnostmi z exilu. Před polednem se už v Praze střílelo.
Zdroj: wikipedia. org:
„Příslušníci SS posílení o oddíl cyklistů hledali budovu českého rozhlasu, ale protože názvy ulic a navigační cedule byly strženy, nemohli zpočátku budovu najít a bylo na ně po cestě stříleno. Když budovu nakonec nalezli tak se rozpoutal otevřený vojenský konflikt o budovu českého rozhlasu na jejich chodbách.
Německá okupační správa ignorovala ČNR a němečtí vojáci začali střílet do lidí, kteří vyvěšovali československé vlajky, přetírali německé nápisy či je shazovali ze zdí na zem.
Na pomoc českému rozhlasu vyjel autokar 16 policistů velitele Suchánka. Když se dostavili k budově, nevěděli, že původní stráž, byla posílena oddílem SS o další počet ozbrojených mužů. Před budovou viděli drátěné zátarasy, sudy s pískem a kulomety. Zaútočili na stráže, odzbrojili některé uvnitř budovy a dostali se až k reportérovi Mančalovi do vysílacího studia.
Krátce po poledních zprávách 12:33 československý rozhlas provedl první výzvu české policii a vládnímu vojsku. Vysílání pražského rozhlasu, které provolávalo převzetí moci do rukou českých úřadů, se změnilo ve výzvu k boji proti okupantům."
5. 5. 2020, Stanislava Nopová
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.