Archeologické důkazy dramatického stěhování národů objevené v Praze Zličíně na výstavě Hroby barbarů
Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Labrys, o. p. s., a Národním muzeem pořádá od 27. 5. 2015 do 14. 2. 2016 v hlavní budově muzea na Florenci výstavu Hroby barbarů, Svět živých a mrtvých doby stěhování národů.
Výstava přiblíží dramatické období doby stěhování národů, předvede některé nejvýznamnější archeologické nálezy z této doby z území Čech i Moravy a představí unikátní soubor nálezů z pohřebiště z 5. století n. l., objeveného v Praze-Zličíně.
Záchranný archeologický výzkum při výstavbě obytného souboru Zličínský Dvůr v Praze-Zličíně probíhal v letech 2005 až 2008. Bylo zde odkryto celkem 177 hrobů, čímž se toto pohřebiště stalo dosud nejrozsáhlejší prozkoumanou nekropolí z doby stěhování národů na území České republiky a jednou z největších i v kontextu širší střední Evropy.
Přestože podstatná část hrobů byla v minulosti vyloupena, představuje kolekce získaných nálezů naprosto unikátní celek. Byl zde objeven např. dosud nejobsáhlejší soubor luxusních skleněných nádob na našem území, přičemž podstatná část získaných exemplářů se zachovala ve vynikajícím stavu a patří mezi opravdové skvosty. Také soubor předmětů z drahých kovů má nejen vědecký význam, ale i mimořádnou uměleckou a estetickou hodnotu.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.