Bude mít Slovanská epopej nový pavilon?

Praha 3 chce podpořit realizaci výstavby pavilonu Alfonse Muchy na vrchu Vítkově pro Slovanskou epopej.

Blíží se významné výročí 100 let od vzniku samostatného Československa. A stejně tak se blíží zapůjčení Slovanské epopeje Alfonse Muchy, monumentálního díla oslavujícího národ a jeho úlohu v dějinách, do Číny. Vycestování díla z republiky schválili pražští radní, ale tento krok vyvolal nesouhlas odborníků na restaurování uměleckých děl kvůli hrozbě poškození pláten, ale i širší veřejnosti z důvodu symbolického významu tohoto díla.

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová nechápe, že Praha za téměř devadesát let nebyla schopna postavit budovu pro umístění Slovanské epopeje, která ve dvaceti velkoformátových obrazech představuje dějiny slovanských národů a v čase stoletého výročí vzniku Československa musí putovat do zahraničí.

„Neexistuje méně vhodný termín pro zahraniční vystavování Slovanské epopeje, než rok 2018. Své dílo daroval Alfons Mucha v roce 1928 městu Praze a veškerému československému obyvatelstvu. Toto monumentální symbolické dílo vznikalo v době ustavení samostatného Československa a při stoletém výroční by ho také mělo důstojně připomínat doma," tvrdí starostka Hujová.

Umístění pavilonu navrhuje Praha 3 na vrch Vítkov zejména pro výjimečné umístění v rámci hlavního města, které by mělo odpovídat významu celého díla.

„Národní památník na Vítkově byl vybudován k uctění památky československých legionářů a československého odboje v období 1. světové války. Dnes je v památníku instalována stálá expozice Křižovatky české a československé státnosti. Součástí památníku je i třetí největší bronzová jezdecká socha na světě, socha Jana Žižky, která připomíná bitvu na Vítkově, která se odehrála v roce 1420, kdy husité za podpory Pražanů porazili křižácká vojska," zdůvodňuje svůj návrh Hujová.

Navíc Alfons Mucha také jedno plátno Slovanské epopeje, věnoval právě této historické události a vytvořil obraz „Po bitvě na Vítkově". Muchovo dílo akcentuje nejen historii slovanskou, ale obsahuje i řadu výjevů z dějin českých zemí a je bezpochyby spojeno se symboly české státnosti.

TZ: ÚMČ Praha 3

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

HYDROPOLIS /ÚMČ Praha 10

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...

Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

Červený Vrch/ÚMČ Praha 6

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.

Praha má po 74 letech novou vozovnu

Foto: DPP - Petr Hejna

Do Hloubětína se ode dneška vrací tramvaje.

Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Foto: ÚMČ Praha 2

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.

reklama reklama
reklama reklama