Čeká zaměstnance pátý týden dovolené?
Hospodářská komora: Povinný pátý týden dovolené by mohl být pro některé podnikatele až likvidační. MPSV po jednání vlády navíc účelově mate veřejnost.
Hospodářská komora i nadále jednoznačně odmítá návrh komunistických poslanců na zavedení povinného pátého týdne dovolené, k němuž dnes vláda na svém jednání nezaujala žádné stanovisko. Návrh, který nyní zamíří k projednání do poslanecké sněmovny, by byl podle Komory dalším výrazným zásahem do podnikatelského prostředí a zejména pro menší firmy by mohl být až likvidační. Hospodářská komora zároveň odmítá vyjádření ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, podle níž lze nepřijetí vládního stanoviska považovat za souhlas.
„Chceme upozornit paní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, že mezi kladným stanoviskem vlády a situací, kdy kabinet stanovisko nepřijme, je propastný rozdíl. Ministerstvo práce při své snaze prosadit tento nekoncepční a protipodnikatelský návrh bohužel neváhá do médií vypouštět zavádějící informace, aby dosáhlo svého," řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Dnešní slova ministryně Jany Maláčové jsou navíc v přímém rozporu s jejími výroky v sobotním rozhovoru pro server novinky.cz, v němž se nechala slyšet, že „další opatření, která se dotknou firem, jako delší dovolené či zkracování pracovní doby, musí dávkovat opatrně" a že „jsme zaměstnavatelům způsobili už dost bolestí hlavy, ať už zrušením karenční doby, nebo zvýšením minimální mzdy."
„V situaci, kdy podnikatelé týden co týden doslova trnou, jakou další regulaci vláda za přispění odborů na jejich bedra naloží, je takové střídání názorů v krátkém sledu zcela nepřijatelné a pro tuzemské firmy nečitelné," dodává Dlouhý.
Hospodářská komora dlouhodobě nevidí důvod, proč by se mělo plošně uzákoňovat pět týdnů dovolené, obzvláště malým a středním podnikům přinese prokazatelně neudržitelné zvýšení nákladů. Požadavky odborářů spolu s komunisty jsou tak naprosto mimo realitu situace ve firmách.
V praxi by zavedení 5. týdne dovolené mělo zásadní dopady na zaměstnavatele
Zvýšení výměry dovolené zvýší mzdové náklady, a to hned dvakrát – zaměstnavatel poskytne náhradu mzdy za čerpání dovolené, zároveň bude muset vyplatit mzdu zaměstnanci, který bude pracovat místo zaměstnance na dovolené. Navíc v důsledku této nové povinnosti by velmi pravděpodobně došlo u řady menších a středních podniků ke zrušení některých benefitů, které jsou pro zaměstnance často výhodnější než dovolená, např. sick days.
Miroslav Beneš
3. 12. 2018, TZ: Hospodářská komora ČR
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Desítky případů porušení zákona o hazardních hrách
V září letošního roku proběhla celorepubliková kontrola zaměřená na dodržování zákona o hazardních hrách...
Obsluhující v hernách bydleli
Nelegální činnost provozovali nonstop. Ostravští celníci ze sekce Pátrání provedli v září závěrečnou realizaci...
Odklad zavedení Nařízení o odlesňování
Zemědělci, potravináři i obchodníci společně žádají ministra zemědělství: Vyjednejte odložení Nařízení...
Dotace státu a EU určené na rozvoj nákladní kombinované dopravy
Podpora státu měla vést k posílení přepravy zboží po železnici nebo vodní cestou. Místo toho roste silniční...