Ceny rezidenčních nemovitostí napříč Českem stále rostou
HB Index: Zdražování rezidenčních nemovitostí pandemie nezastavila ani v posledním kvartálu.
V posledním čtvrtletí loňského roku zdražovaly všechny segmenty, ukázal HB Index. Největší nárůst cen zaznamenaly pozemky, které společně s byty meziročně zdražily o 13 %. Poptávku podporuje, jak zájem o bydlení, tak zvýšený zájem domácích investorů. Ani v posledním čtvrtletí navíc nepolevila poptávka po rekreačních objektech, a horské apartmány už se tak blíží pražské cenové hladině. Tradiční HB Index bude od roku 2021 vycházet vzhledem k probíhajícím integračním procesům pod hlavičkou skupiny ČSOB, jíž je Hypoteční banka součástí.
Průměrná tržní cena bytů v posledním čtvrtletí loňského roku vyrostla o 2,9 pcb, což oproti předchozímu kvartálu znamená zpomalení růstu. Výsledná hodnota HB INDEXu vyrostla na 170,9. Meziročně se růst cen bytů vyšplhal na 12,9 procent, což znamená druhé nejrychlejší tempo ze všech sledovaných skupin.
U rodinných domů tempo růstu cen ve srovnání s předešlým obdobím naopak zrychlilo. Jejich cena stoupla o 2,8 pcb, a dosáhla tak HB INDEXu 154,3. Meziročně ale cena opět vzrostla nejméně ze všech sledovaných skupin, a to o 9,9 pcb.
Pomalejším tempem ve třetím kvartálu zdražovaly i pozemky. Tržní cena vzrostla o 3,2 pcb na výslednou hodnotu HB INDEXu 185,2. Meziročně si tak připsala 13,3 pcb.
Koronavirová pandemie ani v posledním čtvrtletí roku růst cen rezidenčních nemovitostí nezastavila, ukazuje HB INDEX. Počet vkladů vlastnického práva byl v tomto období dokonce nejvyšší za celý rok 2020. Přestože developeři uváděli na trh nové projekty, nabídka se postupně vyčerpává. Dochází také ke zkracování doby prodeje. Nájemné bydlení a jeho ceny i nadále převážně stagnovalo. V Praze v této oblasti trvá velký převis nabídky nad poptávkou a řada stávajících nájemníků nemá strach říct si o slevu.
V následujících měsících už ale u rezidenčních nemovitostí můžeme očekávat zpomalení cenového růstu, upozorňují experti skupiny ČSOB. V prvních dvou kvartálech letošního roku se budou na trhu s rezidenčními nemovitostmi objevovat slevové akce a dojde ke zvyšování rozdílu mezi nabídkovými a skutečnými kupními cenami. K plošné korekci cen v rámci stabilního vývoje bude pravděpodobně docházet v závěru pololetí. Projevit se případně může až v 2. pololetí, a to v rozsahu –3 až – 9 %. Největší dopad bude mít pokles cen podle očekávání na panelové byty.
3. 2. 2021, TZ: Hypoteční banka
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných...
Pěstitele drtí levné dovozy i vrtochy počasí
Na tržbách za obiloviny a olejniny letos přijdou o 7 miliard korun.
Myslivecký zákon povede k přemnožení zvěře
Novela mysliveckého zákona, kterou mají v září projednat poslanci, vzbuzuje u zemědělců oprávněné obavy, že...
Potřebujeme novelu mysliveckého zákona
Hlavním cílem novely zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství, je snížit vysoké stavy spárkaté...