České firmy drží nad vodou silná poptávka

Průzkum ČSOB: Firmy řeší inovace a investují do energetických úspor.

Podniky vlivem zdražování a konfliktu na Ukrajině zpomalují investiční aktivitu a tlumí plány na rozšiřování činnosti. Pokud už firmy a podnikatelé investují, tak zejména do inovací a energetických úspor. Vyplývá to z výsledků ČSOB Indexu očekávání firem.

„Úspěšné zotavování firem z pandemie výrazně zasáhl prudký cenový růst a válka na Ukrajině. Fascinující je, jak se české firmy a podnikatelé zaměřují na inovace a paralelně šetří provozní náklady, např. na spotřebu energie. V ČSOB jsme vždy připraveni je v těchto aktivitách podpořit a zprostředkovat jim financování nebo příslušné dotace,“ uvádí Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Barometry nálady v Česku

Hodnota ČSOB Indexu očekávání firem v Česku klesla od podzimu o devět bodů na -1,2 bodu. Index stahovaly níže hlavně investice. Téměř polovina respondentů je chce omezovat, jen 31 procent zvyšovat. Naproti tomu v případě poptávky klientů 44 procent firem předvídá její růst, pokles jen třetina. „Právě přetrvávající silná poptávka zákazníků po zboží a službách pomáhá firmám držet se stále nad vodou. Vzhledem k rostoucí inflaci lze ale v dalších měsících očekávat u poptávky její postupné slábnutí,“ předvídá Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB.

Firmy řeší inovace

Inovacemi se alespoň částečně zabývá neuvěřitelných 93 procent českých firem. Například 54 procent dotazovaných chystá v příštích šesti měsících zavádění energetických úspor a polovina vývoj nových výrobků a služeb.

„Firmy čelí možné krizi a negativním dopadům tím, že šetří ve spotřebě energií a zabývají se inovacemi s cílem podpořit svou soběstačnost a budoucí konkurenceschopnost,“ poukazuje Pavel Prokop.

Nespokojenost s ekonomikou

Se současnou ekonomickou situací je spokojeno jen 36 procent firem, což je výsledek shodný s loňským podzimem. Pro další období zůstávají podnikatelé opatrní. Za hlavní rizika označilo 64 procent firem ekonomický vývoj a 60 procent mezinárodní situaci, zatímco pandemie je v pozadí. Nejvíce ohroženými odvětvími jsou zemědělství, zpracovatelský průmysl, doprava a skladování.

2. 6. 2022, TZ: ČSOB

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Desítky případů porušení zákona o hazardních hrách

Foto: Generální ředitelství cel

V září letošního roku proběhla celorepubliková kontrola zaměřená na dodržování zákona o hazardních hrách...

Obsluhující v hernách bydleli

Foto: Generální ředitelství cel

Nelegální činnost provozovali nonstop. Ostravští celníci ze sekce Pátrání provedli v září závěrečnou realizaci...

Odklad zavedení Nařízení o odlesňování

Ilustrační foto: Praha Press

Zemědělci, potravináři i obchodníci společně žádají ministra zemědělství: Vyjednejte odložení Nařízení...

Dotace státu a EU určené na rozvoj nákladní kombinované dopravy

Foto: NKÚ

Podpora státu měla vést k posílení přepravy zboží po železnici nebo vodní cestou. Místo toho roste silniční...

reklama
reklama reklama reklama