Český vývoz do Německa loni dosáhl rekordních 1,42 bilionu korun
Export tuzemských firem do Spolkové republiky byl loni opět rekordní, meziročně se však zvýšil pouze o 2,8 procenta na 1,42 bilionu korun, což je nejnižší růst od roku 2009. Na celkovém exportu se vývoz do Německa podílel 32,4 procenty.
Vyplývá to z dnes zveřejněných předběžných údajů Českého statistického úřadu.
„Nedostatek pracovní síly, obchodní spory či brexit nejsou zrovna ideálním prostředím pro růst, šíří spíše nejistotu, a to zejména v oblasti investic," komentuje statistiky k zahraničnímu obchodu Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK, a dodává: „Automobilový průmysl coby motor česko-německého obchodu navíc prochází dosud nevídanou transformací, od spalovacího motoru k elektromobilitě, od dopravního prostředku ke službě, což je obří výzva. U spotřebitelů to v současnosti vyvolává jistou zdrženlivost. A ve statistikách se to bude promítat také v nadcházejícím období."
Právě vývoz silničních vozidel a jejich dílů do Německa podle ČSÚ v uplynulém roce výrazně oslabil.
Spolková republika zůstává hlavním partnerem ČR, její podíl na tuzemském zahraničním obchodu se lehce snížil na 28,8 procenta. Celkový objem česko-německého obchodu v přeshraničním pojetí dosáhl v loňském roce rekordních 2,42 bilionu korun a meziročně si polepšil o 2,2 procenta (2017: + 7,0 %).
Německé firmy do Česka dovezly zboží za skoro jeden bilion korun, což je meziročně o 1,4 procenta více. Podíl Německa na celkovém dovozu činil téměř 25 procent. Nejvíce obchodovanými komoditami byla i přes pokles vývozu silniční vozidla, následovala elektrická zařízení, přístroje a spotřebiče, stroje a zařízení.
Česko se od roku 2016 drží v top 10 obchodních partnerů Německa, v tabulce dovozců do SRN mu dokonce patří sedmá příčka.
6. 2. 2019, TZ: Česko-německá podnikatelská komora
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Kontrola kamionů od července

Inspektoři silniční dopravy budou od července kontrolovat kamiony, rozhodla sněmovna.
Podpora lepší péče o krajinu

Zcela nové podpory dostanou zemědělci při zakládání tůní, remízků a mokřadů i na pásové střídání plodin.
Genová databáze pro šlechtění včely medonosné

Vědci vytvořili unikátní genovou databázi, která může pomoci se šlechtěním včel.