Další snižování a používání antibiotik je nutné

Plán, jak dále snížit používání antibiotik do roku 2022 ve veterinární i humánní medicíně, zahrnuje hledání alternativních léčebných postupů, podporu výzkumu a ještě důslednější kontrolu. Materiál, který připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví (MZ), schválila vláda.

Strategický materiál Akční plán Národního antibiotického programu ČR na období 2019-2022 popisuje oblasti, na které se chce MZe s MZ a dalšími resortními organizacemi zaměřit, aby společně snížili používání antibiotik.

„Akční plán je souborem opatření, jejichž účinnost se násobí, pokud je budeme provádět souběžně. Chceme zlepšit informovanost veřejnosti i odborníků, kontrolovat používání antibiotik, podporovat vědu a výzkum s větším zaměřením na alternativní léčebné postupy," řekl ministr Toman.

MZe se chystá zajistit vybudování elektronického systému pro sledování veterinárních léčiv v jednotlivých hospodářstvích, který bude přehledně shromažďovat data o konkrétních použitých léčivech. Předpokládáme dobrovolnou účast chovatelů v tomto systému. Dosud se spotřeba určovala především na základě prodaných léčiv, nyní bude sledování přesnější. Data pak bude možné vyhodnocovat, sledovat trendy a reagovat na ně. V plánu je posílení výzkumu a vývoje rezistence k antibiotikům a její prevence především podporou zdraví a pohody zvířat. Ministerstvo bude pokračovat v aktualizaci a vypracování doporučených postupů pro antibiotickou léčbu a v dalším vzdělávání veterinárních lékařů a chovatelů zvířat.

Používání antibiotik je jednou z hlavních příčin vzniku rezistence, která je celosvětovým problémem v humánní i veterinární medicíně.

Ve veterinární medicíně v ČR se spotřeba dlouhodobě snižuje. V období 2006 až 2016 klesla o téměř 55 % (v hmotnosti prodaných antimikrobik). Nálezy reziduí antibiotik a dalších léčiv ve zvířatech a potravinách živočišného původu jsou zřídkavé, jak to dokládá monitoring Státní veterinární správy (v roce 2017 bylo z 1 462 vyšetřených vzorků zaznamenáno pouhých 6 vzorků, u kterých byl překročen maximální přípustný limit reziduí antibiotik). Tato čísla jsou signálem, že potraviny produkované českými zemědělci mají vysokou úroveň bezpečnosti.

Rutinní nebo čistě preventivní podání antibiotik se v chovech zvířat v ČR neprovádí. Zákaz používání antibiotik jako stimulátorů užitkovosti byl zaveden v celé EU od roku 2006 a tento zákaz ČR bezezbytku naplňuje.

Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí

29. 1. 2019, TZ Ministerstvo zemědělství

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy

Ilustrační foto: Praha Press

Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.

Denní datové souhrny ke covidu-19

Foto: biogen.cz

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.

Jak zajistit léky při mimořádné situaci?

Foto: pixabay.com

SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...

Unikátní operace mozku půlročního dítěte

Unikátní operace mozku půlročního dítěte/FN Brno

Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.

reklama reklama reklama