Den otevřených dveří Senátu nabídne návštěvníkům komentované prohlídky i mimořádné výstavy
V pondělí 28. října 2019 se sídlo Senátu opět otevře veřejnosti u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Vstup volný.
Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky Valdštejnského paláce, přičemž v historických prostorách bude k vidění výstava, která přibližuje život kardinála Tomáše Špidlíka u příležitosti 100. výročí jeho narození, či expozice k 30. výročí svatořečení Anežky České. Ve Výstavní síni Senátu si budou moci příchozí prohlédnout výstavu k 30. výročí svobodného skautingu. Pro individuální prohlídky bude zpřístupněn také Kolovratský palác.
Valdštejnský palác společně se zahradou nechal vystavět vévoda Albrecht z Valdštejna v první polovině 17. století především jako své reprezentativní sídlo. Návštěvníci si tak budou moci v doprovodu průvodců prohlédnout například bohatě zdobený Hlavní sál, který je největším sálem v paláci. Původně byl využíván jako nástupní prostor, ve kterém stála osobní stráž vévody, a hosté z něj byli uváděni do přilehlých přijímacích salonků k audienci.
Ve vedlejší Rytířské síni bude pro příchozí připravena výstava „Z celého srdce", která návštěvníkům představí nejen život rodáka z Boskovic Tomáše Špidlíka, ale také vybrané citáty z jeho teologických literárních děl. Součástí fotografické výstavy budou i ukázky výtvarných děl, ke kterým měl kardinál blízký vztah či je sám inspiroval.
V Mytologické chodbě si budou moci občané prohlédnout expozici k 30. výročí svatořečení Anežky České, které úzce souvisí se sametovou revolucí, protože pouhých pár dní po její kanonizaci došlo k událostem, které odstartovaly pád komunistického režimu. Návštěvníkům výstava nabízí nejen zajímavosti z Anežčina života, ale také představuje její odkaz jako světice.
Ve Výstavní síni Senátu je pak pro zájemce přichystána další expozice, která připomíná výročí „30 let svobody", a to výstava k 30. výročí obnovení skautingu. V letošním roce totiž slaví český, potažmo československý skauting nejdelší nepřetržité svobodné trvání ve své historii.
V Kolovratském paláci se mohou návštěvníci během prohlídkové trasy bez průvodce zaměřit mimo jiné na Zelený salonek, který je například známý mimořádným jednáním vlády o mnichovské dohodě.
Brány obou paláců se otevřou v 9.00 a zavřou v 16.00. Prohlídky Valdštejnského paláce budou s průvodcem probíhat vždy v intervalu po 15 minutách, skupiny budou čítat maximálně 40 osob. Program v paláci bude trvat přibližně 40 minut. S ohledem na kapacitu prostor bude vstup do obou paláců regulován.
Návštěvníkům s předměty ohrožujícími bezpečnost nebude vstup umožněn. Vzhledem k předpokládanému zájmu ze strany veřejnosti upozorňujeme na možné čekaní před vstupem do Valdštejnského paláce. Návštěvníky zároveň žádáme, aby si s sebou nebrali velká zavazadla, prohlídky budou umožněny pouze příchozím s příručními zavazadly.
Denisa Čermáková
21. 10. 2019, TZ: senat.cz
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...