Dialog k regionu Indo-Pacifiku
Ministerstvo zahraničních věcí představilo jednu z priorit předsednictví v rámci Dialogu na vysoké úrovni k Indo-Pacifiku.
Na pozvání ministra zahraničních věcí Jana Lipavského se 13. a 14. června 2022 uskutečnil v Černínském paláci Dialog na vysoké úrovni k Indo-Pacifiku. První akce nadcházejícího předsednictví Česka v Radě EU v zahraničněpolitické oblasti se zúčastnilo přes 170 účastníků z více než padesáti zemí čtyř světových kontinentů. Akce se účastnili také zástupci politické reprezentace z USA, Kanady, Velké Británie a NATO.
„Pro české předsednictví je Indo-Pacifik jedna ze zahraničněpolitických priorit. Cílem této akce bylo pozvat zástupce zemí a společností, které mají společný zájem na spolupráci v tomto teritoriu. Slovo dialog vnímám pro spolupráci EU a tohoto regionu jako klíčové,“ uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský, který Dialog zahájil společně s ministryní zahraničních věcí Indonésie Retno Marsudi. Její země nyní předsedá ekonomickému uskupení G20.
Vzhledem k současné situaci na východě Evropy a jejím dopadům do mezinárodních vztahů se pražské setkání věnovalo zejména otázkám bezpečnosti v širším slova smyslu: od bezpečnosti teritoriální, ekonomické, klimatické, potravinové, k bezpečnosti kyberprostoru a dodavatelských řetězců.
„Smyslem Dialogu bylo hledat cesty, jak společně posílit odolnost vůči těmto globálním výzvám,“ dodal ministr Lipavský.
Tématem Dialogu byla například i ekonomická bezpečnost. Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a japonský ministr pro ekonomickou bezpečnost Keitaro Óno zdůraznili, že k jejímu posílení přispěje i rychlejší uzavírání dohod o volném obchodě s partnery v regionu.
Na okraj Dialogu jednal ministr zahraničí Jan Lipavský s řadou partnerů. S ministryní zahraničí Indonésie Retno Marsudi mluvil o vztazích EU – ASEAN a prioritách českého předsednictví v Radě EU.
„Řešili jsme nejen strategii EU pro spolupráci v oblasti Indo-Pacifiku, ale také priority indonéského předsednictví ve skupině G20,“ řekl ministr Lipavský.
Ministryně Retno z pohledu letošního předsednictví Indonésie ve skupině G20 vyzvala k hledání společného řešení pro globální růst cen energií a potravin. Šéf české diplomacie jednal dále s ministryní zahraničních věcí Východního Timoru Adaldžízou Magno, která přicestovala do Česka na historicky první návštěvu na této úrovni. Ministři se shodli na posílení vzájemné diplomatické přítomnosti.
„Východní Timor zváží akreditaci zastupitelského úřadu a Česko otevření Honorárního konzulátu, který by podpořil aktivity nerezidentního velvyslanectví České republiky pro Východní Timor se sídlem v Jakartě,“ uvedl ministr Lipavský.
Vedle partnerů z regionu Indo-Pacifiku jednal šéf české diplomacie také se svým litevským protějškem Gabrieliusem Landsbergisem. Čína dříve uvalila bojkot na litevské zboží.
„S litevským protějškem se shodujeme na mnoha věcech. Řešili jsme i potravinovou bezpečnost a jak pomoct Ukrajině vyvážet obilí, které kvůli Putinově válce uvízlo v černomořských přístavech. O společném postupu musíme přesvědčit naše evropské a transatlantické partnery,“ dodal Lipavský.
15. 6. 2022, TZ: MZV
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Kabely pro jaderné elektrárny budou bezpečnější a vydrží déle
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných...
Pěstitele drtí levné dovozy i vrtochy počasí
Na tržbách za obiloviny a olejniny letos přijdou o 7 miliard korun.
Myslivecký zákon povede k přemnožení zvěře
Novela mysliveckého zákona, kterou mají v září projednat poslanci, vzbuzuje u zemědělců oprávněné obavy, že...
Potřebujeme novelu mysliveckého zákona
Hlavním cílem novely zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství, je snížit vysoké stavy spárkaté...