Do Prahy přijeli flašinetáři ze sedmi evropských zemí na festival FLAŠINET ŽIJE!
Centrum Prahy ovládl festival flašinetářů, který pořádá Národní muzeum. V úterý 12. srpna se historické centrum Prahy vrátilo o století zpět, do doby, kdy k veřejnému prostoru patřil nezaměnitelný zvuk flašinetu.
Jednodenní festival s bohatým mezinárodním zastoupením se snaží vyvrátit představu flašinetu jako hracího stroje produkujícího hudbu nevalné zvukové kvality i povrchních hudebních žánrů. Současně upozorňuje, že tato tradice je stále udržována díky nadšení a píli nemnoha lidí, kteří flašinety a jiné hudební stroje sbírají, restaurují nebo sami sestavují.
„Flašinet neboli kolovrátek, je mechanický hudební nástroj, kde je hlavním pohonem lidské sádlo a čistý vzduch," přibližuje flašinetář Jan Bondra princip dřevěných hracích strojků opatřených ruční klikou a vzduchovými píšťalami.
Médium, na kterém jsou skladby zaznamenány, je u flašinetu váleček s kolíčky, u jiných typů hracích strojů je jím perforovaný papír.
Festival FLAŠINET ŽIJE! navazuje na úspěšnou výstavu Kouzelné hrací strojky, která proběhla před více než rokem v Národním muzeu – Českém muzeu hudby. Akce zahajuje sérii tradičních mezinárodních setkání flašinetářů: Liberecký flašinetář (13. - 14. 8.), Pekařovská pouť (16. - 17. 8.) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (18. a 19. 8.).
TZ: Národní muzeum
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...