Do životního stylu patří zahradničení. Blíží se čas pro výsadbu česneku

Podzimní práce na zahradě někdy milovníky zahradničení nutí k brzkému ukončení prací a s tím i souvisejícímu odpočinku. Ale právě u česneku není dobré spěchat.

V těchto dnech končíme s mořením kvalitní a certifikované sadby. Česnek ošetříme proti houbovým chorobám. Je vhodné nechat si poradit od odborníků, protože prostředků na moření přibývá a je jich až nepřehledné množství. Obvykle se však používá 5% Sulka.

Česnek rozdělený na stroužky nemusí být mořený výhradně před sadbou, jak se dělávalo v minulosti. Je dobré jej dobře osušit a nechat na vzdušném suchém místě do výsadby. Používejte pouze zdravé a nepoškozené stroužky, ideálně s písemným osvědčením, že se jedná o sadbový česnek.

Dalším důležitým krokem je příprava místa k výsadbě a půdy. Česnek nemá rád vlhké a stinné místo, nesnáší velké horko. Nikdy není vhodné jej sázet znovu po česneku nebo jiných cibulovinách. Odborníci uvádí až osmiletý interval, kdy se česnek vysazuje opět na stejný záhon. Půda pro výsadbu by měla obsahovat humus i vápno. Není vhodné hnojení chlévskou mrvou ani jinými organickými hnojivy, která u česneku zvyšují riziko hniloby a nemocí.

Vhodný měsíc pro výsadbu česneku?

Někteří zahrádkáři mají v kalendáři zaznamenaný osvědčený týden, nebo dokonce den pro výsadbu. Den „Dušiček", letos 2. listopadu, také nemusí být ideální, protože odborníci dávají přednost kontrolám teplot půdy. Dokud neklesne pod 10 °C po několik dní, česnek nevysazují. Někdy se stane, že je z tohoto důvodu nejlepší některý prosincový den.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Na led! – Hokej a bruslení v obrazech

Na led! – Hokej a bruslení v obrazech/NGP

Národní galerie představuje výstavu, která otevírá téma bruslení a hokeje ve výtvarném umění. Od bruslení na...

Rozšířila se výstraha před extrémními dešti

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Na MŽP jednala Ústřední povodňová komise, doporučuje omezit akce a nevstupovat do lesů.

Do lesa chodili loni lidé častěji

Foto: houbaření/ Stanislava Nopová

Nasbírali ale méně lesních plodů než obvykle.

Podařilo se prosadit omezení pyrotechniky

Ilustrační foto: pixabay

Sníží se hluk, který způsobuje stres dětem, seniorům a zvířatům, nebezpečí úrazů a požárů a znečištění...

reklama reklama
reklama