DPP testuje novou dezinfekci
DPP testuje novou antibakteriální a antivirovou dezinfekci na principu nanopolymerů.
Dva odlišné dezinfekční přípravky na principu nanopolymerů likvidující bakterie, viry, kvasinky, plísně a další mikroorganizmy s deklarovaným účinkem až 21 dnů začne od dnešního dne testovat Dopravní podnik hl. m. Prahy. Ve dvou tramvajích 15T a jednom autobusu SOR NB 12D bude v běžném provozu v pražské MHD ověřovat jejich účinek po dobu následujících 14 dnů.
Oba přípravky využívající nejmodernější trendy v nanotechnologii mají zdravotní atesty Státního zdravotního ústavu a splňují nejen příslušné české státní, ale i evropské normy. DPP po 14 dnech vyhodnotí na základě mikrobiologické analýzy jejich účinnost, a pokud se potvrdí jejich dlouhodobý baktericidní a virucidní účinek, bude usilovat o aplikaci přípravků ve své flotile vozů. I přes vyšší jednotkové náklady na m2 by to přineslo výrazné zefektivnění úklidu autobusů, tramvají i souprav metra, snížení používání konvenčních chemikálií, dlouhodobější dezinfekční účinek a v konečném důsledku další zvýšení úrovně pražské MHD.
Od dnešního dne budou v Praze v běžném provozu dvě tramvaje 15T na lince 18 a jeden autobus SOR NB 12D DPP, do jejichž celého interiéru nechal DPP aplikovat nové antibakteriální a antivirové přípravky na bázi nanopolymerů. V tramvaji s ev. číslem 9237 je na povrchu bočnic, všech sedaček, jejich madel, sklech, dveřích či zádržném zařízení tenká, neviditelná hydrofobní vrstva antibakteriálního přípravku Impaguard GCA na bázi ethylacetátu, který vyrábí společnost HF Servis. V další tramvaji 15T ev. čísla 9224 a autobusu SOR NB 12D ev. čísla 3962 je interiér pokrytý přípravkem PolyHMG na bázi kationtového polymeru polyhexamethylenguanidinu, který vyrábí společnost Wero Water Service.
Oba nové přípravky mají atesty účinnosti 21 dnů, zatímco účinnost běžných mycích či dezinfekčních prostředků je v řádu desítek minut nebo hodin. Jsou širokospektrální, likvidují bakteriální patogeny jako např. Escheria coli, Salmonella typhimurium, Stapylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, bakterie angíny či tuberkulózy, kvasinky (např. Candida albicans) a plísně, v případě přípravku PolyHMG také viry. Princip jejich fungování je obdobný: po nanesení vytvoří ultratenkou neviditelnou hydrofobní vrstvu, která povrch chrání proti usazování minerálních či vápenatých povlaků, vodní rzi a se samočistícím efektem na principu lotosového kvetu. Vrstva je také antibakteriální, resp. antivirová, tj. znemožňuje život mikroorganizmům.
6. 3. 2020; TZ: MHMP
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...