Expozice ve Starém královském paláci k oslavám 100. výročí české státnosti
Proměnu centra české státnosti v prvních deseti letech nové Československé republiky od 18. října zachytí výstava „Obnova Pražského hradu v letech 1918 – 1929".
V expozici ve Starém královském paláci návštěvníci uvidí, jak se Hrad změnil ze zchátralého znaku habsburské moci v symbol nové demokratické republiky.
Kromě změny stavební podoby výstava zachytí i výsledky rozsáhlého archeologického a stavebně-historického průzkumu, který během obnovy Hradu probíhal. V expozici budou akcentována jména stavitelů Kamila Hilberta a Karla Fialy či archeologa Ivana Borkovského; návštěvníci ale nepřijdou ani o trochu jiný pohled na architekta Josipa Plečnika.
Mezi exponáty najde návštěvník nikdy nevystavené archeologické nálezy, jako jsou sruby či románské architektonické články z baziliky sv. Víta, ve 20. letech vyjmuté a dnes nově zrestaurované vitráže z kaple sv. Víta, odlitky významných architektonických prvků osazovaných ve 20. letech či modely Plečnikových projektů. K nim přibude i model Jižních zahrad před rokem 1918 nebo 3D model vykopávek pod III. nádvořím.
Výstava, kterou pořádají Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu ve spolupráci s Archeologickým ústavem Praha jako prolog k oslavám 100. výročí české státnosti, potrvá až do 6. května 2018.
25.9.2017; TZ: Správa Pražského hradu
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.