Francouzská obec Conques pohledem akademiků

Popsat a vrátit do povědomí veřejnosti historické památky francouzské obce Conques má za cíl výzkumný projekt, který bude koordinovat historik umění Ivan Foletti z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Grant z programu Marie Skłodowska-Curie Actions – Research and Innovation Staff Exchange (MSCA-RISE) ve výši téměř jednoho milionu eur umožní odborníků z několika spolupracujících institucí mimo jiné vyrobit 3D modely tamních památek nebo provést jejich chemickou a technickou analýzu.

Popsat a vrátit do povědomí veřejnosti historické památky francouzské obce Conques má za cíl výzkumný projekt, který bude koordinovat historik umění Ivan Foletti z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Grant z programu Marie Skłodowska-Curie Actions – Research and Innovation Staff Exchange (MSCA-RISE) ve výši téměř jednoho milionu eur umožní odborníků z několika spolupracujících institucí mimo jiné vyrobit 3D modely tamních památek nebo provést jejich chemickou a technickou analýzu.

Výzkumný projekt odstartuje v lednu 2021 a počítá s plejádou jak výzkumně-akademických aktivit, tak těch směřujících k laické veřejnosti. Odborníci se pod Folettiho vedením budou z nejrůznějších pohledů zabývat obcí Conques ve Francii, která má jak turistický, tak historický i politický význam.

„Jde o významné místo na poutní cestě do španělského Santiago de Compostela, nachází se tam množství historických památek datovaných od 9. do 21. století. Conques má ale význam i z hlediska historie celé Evropy, je totiž průsečíkem dějin 19. a 20. století, které daly vzniknout konstruktu národních států,“ vysvětluje Foletti.

V lokalitě plánují vědci mimo jiné provést analýzu památek, vydat o ní odbornou monografii, ale také třeba vytvořit databázi nasbíraných dat či vyrobit 3D modely památek a krátkometrážní dokumentární filmy pro veřejnost.

Masarykova univerzita jako koordinující instituce bude na projektu spolupracovat například s The City University of New York v USA, s německou Společností Maxe Plancka či s francouzským Národním výzkumným centrem. Zastoupeno je ale také italské vydavatelství Viella Libreria Editrice, které zastřeší vydávání tištěných materiálů, či místní Asociace pro ekonomický a kulturní rozvoj Conques.

„Věřím, že právě díky spojení špičkových institucí s různým zaměřením – třeba na chemické analýzy materiálů, rekonstrukci historické krajiny či na komunikaci vědy – se památky světového kulturního dědictví v Conques podaří vrátit do povědomí nejen vědecké, ale i laické veřejnosti jako součást evropské sdílené identity,“ doplnil Foletti.

Projekt uspěl v programu MSCA-RISE, který je jedním ze schémat rámcového programu Horizon 2020. V letošním roce se stal jediným projektem v této kategorii koordinovaným z České republiky napříč všemi obory. S hodnocením 97,4 procenta se navíc umístil na druhém místě oborového panelu v rámci celé Evropy.

1. 12. 2020, TZ: MUNI

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Přímé lety do 165 destinací

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Letiště Václava Havla Praha čeká rekordní letní sezóna.

Městské části Brna se potýkají s výskytem divokých prasat

Foto: divočák/SVS

Nedostatek potravy v lesích láká v předjaří divoká prasata blíž k lidským obydlím.

Bývalí horníci zavítají do Podzemní laboratoře Josef v Mokrsku

Foto: stolajosef.cz

Kdysi zde ve štole pracovali, nyní se budou podílet na komentovaných prohlídkách pro veřejnost. Podzemní laboratoř...

Nová technologie pro plynulejší a bezpečnější MHD v Plzni

Nová technologie pro plynulejší a bezpečnější MHD v Plzni/pmdp.cz

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) implementovaly světovou technologii Kooperativní inteligentní dopravní...

reklama
reklama reklama reklama