Františkovy Lázně jsou jedním z nejvýstavnějších českých měst

Naše firmy i regiony se předhánějí v turistických nabídkách, lákají na přírodní krásy, možnosti odpočinku, léčbu i kulinářské zážitky. Pokud se rozhodnete vypravit do Františkových Lázní a to za jakýmkoliv účelem, určitě nebudete litovat.

Františkovy Lázně patří k našim nejlépe udržovaným městům a své návštěvníky vítají vlídně a na úrovni. Výstavný historický střed města zaujme pečlivě udržovanými budovami. Pěší zóny jsou čisté, dobře dostupné i pro postižené spoluobčany. Na první pohled okouzlí krásné parky i okolí města.

Dlouhá historie léčivých pramenů

Existence léčebných pramenů byla zaznamenána již v patnáctém století. Léčivá voda z pramenů získala velkou popularitu u nás i v sousedním Německu. Německý učenec Georgius Bauer Agricola se stal v roce 1527 lékařem v Jáchymově a protože měl také vzdělání v oboru mineralogie, zajímala ho skladba a účinnost pramenů v oblasti nynějších Františkových Lázní. V roce 1545 popsal jako první vědec dnešní plynový Mariin pramen. Podle dochovaných zdrojů byla první stáčírna minerální vody vybudována již v roce 1661. Výstavba lázeňských budov započala koncem sedmnáctého století.

První slatinné lázně na světě

Unikátnost místa potvrdil v roce 1793 císař František I., který založil Ves císaře Františka jako první slatinné lázně na světě. Hlavní pramen František nese také císařovo jméno. Status města byl uznán v roce 1807 se jménem Františkovy Lázně.

Františkovy Lázně Dvorana Glauberových pramenů, foto Městský úřad Františkovy Lázně

V osmnáctém století natolik vzrostla atraktivita a povědomí o léčivých účincích místních pramenů, že došlo k jejich plánovitému využívání. V roce 1822 započal Josef August Hecht s vývozem lahví s minerální vodou do zahraničí. Díky tomuto kroku se šířilo zejména u nás a v Německu povědomí o léčivé vodě a místu, kde pramení. Atraktivita podnikání s minerální vodou vedla k dalším investicím. Podnikatelé zadávali zakázky odborníkům, aby vyhledávali další prameny.  Následovala výstavba lázeňských budov.

V devatenáctém století nastal plánovitý rozvoj lázní a pokračoval i do dalších let. V roce 1912 už navštívilo za sezónu Františkovy Lázně až 65 000 lidí, což je jistě pozoruhodné číslo, když si představíte, že nyní žije ve městě přes 5 tisíc stálých obyvatel.

Františkovy lázně, foto Městský úřad Františkovy Lázně

Minerální voda, plyn, slatina

Kromě prvního nalezeného pramene František, tryská z hlubin země dalších dvacet dva léčivých pramenů obsahujících síran sodný. Minerální vody ve Františkových Lázních mají pozitivní vliv a jsou účinné na choroby srdce a oběhové soustavy. Zdejší unikátní léčivé vody se využívají k pitným kúrám, koupelím a také k přípravě slatinných zábalů, které se indikují zejména u ženských chorob nebo bolestí kloubů a páteře.

Františkovy lázně, foto Městský úřad Františkovy Lázně

V balneologii je využíván i zdejší zřídelní plyn, který je jímán z několika zdrojů. Přírodní slatina se těží v okolí města. Obsahuje vysoký podíl rozpustných minerálních látek a takzvaných fulvických neboli humidových kyselin. Tyto kyseliny mají schopnost nasávat z půdy minerály, vitamíny a enzymy, které potřebují naše kosti. Slatiny se využívají na částečné nebo celkové zábaly, ale také jako základ pro výrobky, které léčí osteoporózu.

Dva Františkové

Františkovy Lázně jsou městskou památkovou rezervací. Procházky městem jsou příjemné a každý se zde dobře orientuje. Systém značení je přehledný a jednoduchý. Obvykle hosté města nejprve zamíří před Společenský dům k sošce malého nahého chlapce „Františka", která se stala synonymem naděje pro otěhotnění. Mnoho žen se dotýkalo a dotýká bronzového chlapečka s vírou, že se do roka stanou matkami. Soška je oblíbená a možná nejfotografovanější z celého města. Její originál z roku 1924 je v městském muzeu. Některá pacientka navštíví obě sochy. Kdyby se úspěchu této plastiky dožil autor Johann Adolf Mayerl, určitě by ho překvapilo, že z jeho mnoha děl právě toto se stalo tak oblíbené a vyhledávané.

Františkovy Lázně František, foto Městský úřad Františkovy Lázně

Cukrárny, kavárny, restaurace i galerie

K příjemnému místu patří možnost posedět s přáteli a pobavit se. Mimořádný zážitek získáte v místních cukrárnách a kavárnách, které jsou stylové a nápadité, co se týká výběru zákusků a dortů. Mnohým návštěvníkům utkví vzpomínka na míchané koktejly, které podávali při maturitě studenti zdejší hotelové školy. V měsících s příjemným počasím je i zážitkem odpočívat na zahrádkách restaurací a kaváren. Restaurace mají dobře proškolený obsluhující personál, který je schopen nabídnout delikatesy, speciality i odpovídající nápoje k nim.

Pro pohodlného návštěvníka funguje vláček s vyhlídkovou jízdou, která se v tomto městě stala vyhledávanou atrakcí i tradicí, foto Městský úřad Františkovy Lázně

Poklidný a skutečně lázeňský život dává zapomenout na shon a starosti. V galerii si můžete prohlédnout díla většinou místních umělců. Pro milovníky tance se určitě každý večer najde místo, kde mají hudbu k tanci, poslechu nebo živou kapelu. Pro pohodlného návštěvníka funguje vláček s vyhlídkovou jízdou, která se v tomto městě stala vyhledávanou atrakcí i tradicí.                         Stanislava Nopová

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Průzkum z Národního parku Šumava

Šumava/MŽP

Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...

Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy

Foto: Letiště Praha, a.s.

Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...

Zažijte dovolenou jinak

Foto: Letiště Praha

Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.

Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí

Ilustrační foto: pixabay

Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.

reklama
reklama reklama reklama