Globální profil podvodníka

V porovnání se světovým průměrem jsou čeští podvodníci starší a působí na vyšších pozicích. Vyplývá to ze studie KPMG „Globální profil podvodníka", kterou zpracovaly týmy forenzních auditorů pracujících na odhalování podvodů ve firmách po celém světě.

Nejčastějším českým podvodníkem je muž ve věku 46–55 let, který pracuje ve vedení společnosti. Mezi kolegy má velmi dobrou pověst a ve firmě působí déle než šest let. Český podvodník na rozdíl od kolegů z ostatních zemí ospravedlňuje podvodné jednání nejčastěji celkovou „kulturou" ve firmě.

„Je překvapivé, že v českém prostředí stále přetrvává pocit, že podvádět je běžnou součástí firemní kultury, zatímco v ostatních zemích střední a východní Evropy jsou podobně jako ve světě hlavním motivem podvodů osobní finanční ambice," komentuje analýzu Maroš Holodňák, director ve forenzním oddělení KPMG Česká republika.

Téměř u třetiny případů je příčinou nekalého jednání nespokojenost s platovým ohodnocením. Za významný důvod, proč v Česku dochází k podvodům, lze považovat i snahu podvodníků splnit příliš ambiciózní rozpočet či cíle, nebo maskovat ztráty. Činí tak buď ze strachu o zaměstnání či z touhy získat finanční bonus.

Čeští podvodníci pocházejí převážně z vedení společnosti. Nejčastěji jde o výkonného (30 %), finančního (25 %) a obchodního ředitele (25 %). Ve čtyřech z pěti případů pracují podvodníci ve firmě déle než šest let. Celosvětově je podíl takto služebně starých podvodníků poloviční. Pro české podvodníky je typické, že jde o zaměstnance firmy, která je podvodem poškozena. Bylo tomu tak v 95 % případů.

Dlouhodobě a s komplicem

Podobně jako ve světě je i v České republice nejčastějším typem podvodu zpronevěra majetku a peněz, která tvoří víc než polovinu podvodů. V českém prostředí byla v posledních dvou letech velmi častá rovněž manipulace s finančními výkazy, resp. podvodné účetnictví (45 %). To koreluje právě se snahou zakrýt neplnění cílů a získat nezasloužený bonus.

Pro české prostředí je typické, že se v něm podvody dějí dlouhou dobu před odhalením. V naprosté většině případů trvá podvod déle než tři roky, ve čtvrtině případů dokonce více než šest let, což výrazně převyšuje celosvětové výsledky.

„Indikuje to, že systém odhalování podvodů je u nás zřejmě méně efektivní než v jiných zemích," odhaduje Holodňák.

Převážná většina podvodníků (85 %) používá k podvodu komplice. Ve světě je přitom tento podíl nižší (61 %). Často jde o smíšenou skupinu dvou až pěti lidí, jak v rámci firmy, tak na straně dodavatelů nebo jiné osoby.

Nedostatečné kontroly

V drtivé většině (90 %) v ČR napomáhají ke spáchání podvodu nedostatečné kontroly. Ty jsou ve světě příčinou jen v 60 %. Ve čtvrtině případů byl podvod v Česku spáchán s využitím informačních technologií. Nejčastějším způsobem odhalení podvodu je formální oznámení na specializované informační lince, tzv. „whistleblowing". Takto byla odhalena téměř třetina podvodů. Dalším způsobem identifikace podvodníka bylo jiné anonymní udání a v menším rozsahu odhalení vrcholovým managementem.

„Domníváme se, že anonymní udání i whistleblowing jsou nejúčinnějšími detekčními kontrolami obzvláště v případech, kdy má podvodník komplice," uvádí Jimmy Helm, Partner ve forenzním oddělení KPMG pro střední a východní Evropu.

Nejčastějším postihem pro podvodníky je propuštění. Celá čtvrtina podvodníků však bohužel vyvázne bez postihu, což je dvakrát víc než v ostatních zemích.

9. 6. 2016, TZ: KPMG

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Desítky případů porušení zákona o hazardních hrách

Foto: Generální ředitelství cel

V září letošního roku proběhla celorepubliková kontrola zaměřená na dodržování zákona o hazardních hrách...

Obsluhující v hernách bydleli

Foto: Generální ředitelství cel

Nelegální činnost provozovali nonstop. Ostravští celníci ze sekce Pátrání provedli v září závěrečnou realizaci...

Odklad zavedení Nařízení o odlesňování

Ilustrační foto: Praha Press

Zemědělci, potravináři i obchodníci společně žádají ministra zemědělství: Vyjednejte odložení Nařízení...

Dotace státu a EU určené na rozvoj nákladní kombinované dopravy

Foto: NKÚ

Podpora státu měla vést k posílení přepravy zboží po železnici nebo vodní cestou. Místo toho roste silniční...

reklama
reklama reklama reklama