Historický kolotoč na Letné se dočká rekonstrukce
Na hraně Letenských sadů před Národním technickým muzeem stojí nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě. V nejbližší době plánuje Národní technické muzeum opravu stavební části, která však nestačí ke zprovoznění kolotoče. Proto ve spolupráci ÚMČ Praha 7, Národního technického muzea a dalších blízkých institucí vznikl plán, jak obnovit zbývající prvky a v brzké době uvést kolotoč opět do pohybu.
Kolotoč byl postaven v roce 1892 a až do 90. let 20. století sloužil k zábavě Pražanů. V roce 2004 získalo kolotoč v kritickém stavu Národní technické muzeum, které od té doby usiluje o jeho rekonstrukci.
„Snad každý Pražan jezdil v dětství na kolotoči. Je malým zázrakem, že se na Letné takto unikátní kolotoč v původní podobě dochoval. Přál bych si, aby opět mohl sloužit všem obyvatelům Prahy jako vzpomínka na radostné dětství. Hodlám udělat vše pro to, aby se kolotoč v brzké době otevřel," říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Záchrana kolotoče na Letné
V roce 2015 plánuje Národní technické muzeum rekonstrukci stavebních částí kolotoče. Kvůli nedostatku financí však hrozí, že nebude opraven interiér kolotoče, a ten proto nebude moci být zprovozněn.
Iniciativu za brzké zprovoznění kolotoče na Letné může podpořit každý, komu záleží na osudu této památky, prostřednictvím transparentního účtu: 107-9304750207/0100
Kolotoč nechal postavit Josef Nebeský před více než sto lety. Nejprve stál v letech 1892 - 1894 na Královských Vinohradech. Vzhledem k velikosti koní kolotoč sloužil k pobavení dětí i dospělých. V roce 1894 byl Josefem Nebeským přenesen na Letnou a umístěn na jedno z jejích nejrušnějších míst. Z jedné strany tudy vedla komunikační tepna ze Starého města přes Eliščin (dnes Štefánikův) most a po vodní lanové dráze a na druhou stranu pokračovala první pražská elektrická dráha, postavená Františkem Křižíkem k Zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...