Hommage à Kája Saudek

Král českého komiksu. Pouze jediný tvůrce si takový titul zaslouží a tím je Kája Saudek (*1935). Ilustrátorovi, malíři, autorovi kultovních komiksů a prací pro film i televizi nyní vzdává Muzeum umění Olomouc hold velkou retrospektivou.

Výstava nazvaná Hommage à Kája Saudek, která potrvá až do 18. května, má podle ředitele muzea Michala Soukupa ambice být dosud největší přehlídkou autorovy tvorby. „Díky spolupráci s rodinou Káji Saudka a s řadou soukromých sběratelů se nám podařilo shromáždit početný a reprezentativní soubor prací podávající ucelený obraz o jeho díle,“ potvrdil Michal Soukup.

Jak vzpomněl autor koncepce výstavy a iniciátor projektu Libor Gronský z olomoucké Galerie Mona Lisa, Saudkova retrospektiva nevznikala lehce. „Podstatná část jeho tvorby totiž není uložena ve veřejných sbírkách. Dílo je roztroušené mezi soukromé sběratele, jeho přátele a obdivovatele, což přípravu výstavy značně ztížilo,“ podotkl Gronský. Muzeum proto dokonce vloni vyzvalo veřejnost ke spolupráci při dohledání Saudkových originálů. „Zhruba dvacítka sběratelů zareagovala a naši výstavu doplnila o zásadní exponáty,“ pochvaloval si Gronský a dodal, že vystavená díla pocházejí jak ze soukromých kolekcí, tak například ze sbírek Muzea umění Olomouc nebo Památníku národního písemnictví. Za klíčové pro reprezentativní vyznění výstavy však Gronský považuje, že na přípravě projektu spolupracovala rodina Káji Saudka. „Bez jejich pomoci bychom na tak rozsáhlou výstavu vůbec nemohli pomýšlet. Takřka polovina exponátů pochází z rodinného archivu, navíc nám pomohli ke kontaktům na další majitele Saudkových děl,“ ocenil Gronský.

Vůbec poprvé v celku budou v Olomouci vystaveny titulky k filmu Kdo chce zabít Jessii? z roku 1966. „Z původních šestatřiceti kreseb se dochovalo pouze osmnáct a ty představíme,“ řekl Gronský a doplnil, že na výstavě se objeví i kresby k filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1971), k televiznímu seriálu Okna vesmíru dokořán (1981-1989) a filmové plakáty z let 1966-2003.

Stěžejní část výstavy tvoří kreslené komiksy, které svému autorovi zajistily světovou proslulost. Přehlídka zahrne i práce pro Českou speleologickou společnost z konce 70. let (Tajemství Zlatého koně, Peruánský deník, Arnal), kdy bylo kvůli tlaku normalizačního režimu možností uplatnění pro Káju Saudka stále méně. Výstavu dále doplňují také kresby a obrazy autora z nejrůznějších období, volné i vytvořené na zakázku – různé reklamní práce, erotické motivy nebo kresby pro sci-fi kluby.

V Trojlodí, největším výstavním sále Muzea moderního umění, návštěvníci uvidí nejen Saudkovy legendární komiksy, ale také jeho práce pro film a televizi, hudební a filmové plakáty a ilustrační a volnou malířskou tvorbou. A podle kurátora výstavy Ivo Bindera není nouze o unikáty. „Vystavujeme například tři čísla časopisu Tuleň, který společně ´vydávali´ čtrnáctiletí Kája a Jan Saudkové, nebo jejich společný komiks Byl jednou jeden den z počátku 50. let, který je z našich sbírek,“ upozornil Binder. Už v těchto raných kresbách inspirovaných seriály o superhrdinech z amerických novin, do nichž příbuzní ve Spojených státech balili zboží zasílané po válce rodině Saudkových do Prahy, se přitom podle Ivo Bindera objevují typické náměty a atributy provázející celé Saudkovo dílo – humor, nadhled, sebeironie a smysl pro zkratku a vystižení atmosféry.

Kontakty: Muzeum moderního umění – Trojlodí, Muzeum umění Olomouc, kurátoři: Ivo Binder, Libor Gronský, výstava potrvá do 18.května

Kája Saudek: Kdo chce zabít Jessii, titulek k filmu, 1966, foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Kdo chce zabít Jessii, titulek k filmu, 1966, foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Windsor, reklama, 1989, foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Pepík Hipík, komiks, 1969, foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Čtyři vraždy stačí, drahoušku, filmový plakát (nerealizovaná verze), (1970), foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Bob Hurikán, (1991), foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Kometa č. 15, komiks, 1990, foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Kšíry lásky, (80. léta), foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Základní žena zepředu, 70. léta, foto Muzeum moderního umění Olomouc

Kája Saudek: Barbarella, filmový plakát, (1971), foto Muzeum moderního umění Olomouc

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Výrazná osobnost českého sportu Petr Koukal naposledy v Centru Černý Most

Výrazná osobnost českého sportu Petr Koukal naposledy v Centru Černý Most. Foto Centrum Černý Most

Všichni fanoušci trojnásobného olympionika Petra Koukala mají jedinečnou šanci ho ještě jednou spatřit v plném...

Národní galerie vystavuje dílo vizionáře Zdenka Rykra

Zdenek Rykr - Obaly čokolády a bonbonů Orion, foto Národní galerie v Praze

Osobnost i dílo Zdenka Rykra lze jen obtížně definovat. Na jedné straně stojí outsider umělecké komunity, na straně...

Mimořádná osobnost evropských dějin Karel IV.

V letošním roce uplyne 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV. Foto Praha Press

V letošním roce uplyne 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV. Narodil se 14. května 1316, byl...

Filmový kouzelník Karel Zeman

Filmový kouzelník Karel Zeman, foto Muzeum Karla Zemana

Před několika dny uplynulo 105 let od narození Karla Zemana, velkého českého filmového režiséra, výtvarníka, loutkaře,...