Hornický region Krušnohoří se zařadil na seznam UNESCO

Hornické památky v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví. Rozhodl o tom Výbor světového dědictví na svém 43. zasedání, jež letos probíhá v ázerbájdžánském Baku.

Pro Českou republiku znamená potvrzení výjimečné světové hodnoty dědictví Krušných hor úspěšný zápis na Seznam světového dědictví po 16 letech. Naposledy byla na tento prestižní seznam zapsána Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa v Třebíči v roce 2003.

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z nichž 17 se nachází na území Saska a 5 v české části Krušnohoří. Konkrétně se jedná o Hornickou krajinu Jáchymov, Hornickou krajinu Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudou věž smrti, Hornickou krajinu Krupka a Hornickou krajinu Mědník (podrobnosti k významu českých komponent zde). Společně dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.

„Zápis Krušných hor mezi památky UNESCO je uznáním práce a úspěchů lidí, kteří tento přeshraniční region po staletí utvářeli," uvedl po rozhodnutí Výboru světového dědictví premiér Svobodného státu Sasko Michael Kretschmer. „Naším společným závazkem nyní je zajistit ochranu tohoto dědictví i pro budoucí generace," dodal.

„Je pro nás ctí, že se Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří ocitl po boku dalších památek světového dědictví. Na tuto chvíli dychtivě čekali i obyvatelé krušnohorského regionu, který se opírá o stovky let trvající tradici společného soužití lidí na obou stranách hranice," řekla náměstkyně ministra kultury ČR Petra Smolíková.

6. 7. 2019, TZ: UPV

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Přímé lety do 165 destinací

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Letiště Václava Havla Praha čeká rekordní letní sezóna.

Městské části Brna se potýkají s výskytem divokých prasat

Foto: divočák/SVS

Nedostatek potravy v lesích láká v předjaří divoká prasata blíž k lidským obydlím.

Bývalí horníci zavítají do Podzemní laboratoře Josef v Mokrsku

Foto: stolajosef.cz

Kdysi zde ve štole pracovali, nyní se budou podílet na komentovaných prohlídkách pro veřejnost. Podzemní laboratoř...

Nová technologie pro plynulejší a bezpečnější MHD v Plzni

Nová technologie pro plynulejší a bezpečnější MHD v Plzni/pmdp.cz

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) implementovaly světovou technologii Kooperativní inteligentní dopravní...

reklama
reklama reklama reklama