Hubert Kovařík, keramika art deco na Moravě

Známá je jeho dekorativní a drobná užitná keramika dokumentující návrhy pro Kunštátskou keramiku (1919–1922) a výrobu vlastní umělecko-řemeslné dílny, kterou Hubert Kovařík založil ve Svitávce u Boskovic. Výrobkům signovaným logem KK (Kunštátská keramika) vtiskl charakteristickou podobu s bohatým dekorem uplatňujícím geometrickou stylizaci.

Hubert Kovařík (27.října 1888, Břeclav - 21.července1958, Praha) patřil k silné generaci mladých tvůrců, pocházejících z Čech a Moravy, kteří absolvovali své umělecké školení na Kunstgewerbeschule ve Vídni u předních tvůrců vídeňské secese a moderny (Löffler, soukromě Hanak). Ve Vídni získal také své první zakázky, spolupracoval s Wiener Kunstkeramische Werkstätte, účastnil se řady výstav ve Vídni, Bruselu, Gentu, Kolíně nad Rýnem.

Zásadním zlomem pro kariéru mladého akademického sochaře se měla stát zakázka na sochařskou výzdobu novostavby Rakousko-uherské banky architekta Leopolda Bauera. Rozvíjející se kariéru však přerušila první světová válka, po jejím ukončení se Kovařík vrátil k umělecké tvorbě, kterou však rozvíjel už v nově vzniklé Československé republice.

Nejvýrazněji se tvorba Huberta Kovaříka rozvinula mezi lety 1922-1932, kdy založil a vedl vlastní keramickou dílnu ve Svitávce. Zde se více soustředil na luxusní figurální keramiku, kterou vytvářel litím do forem z tzv. póroviny.

Své práce zpravidla zhotovoval v trojím provedení, čistě bílé, bílé kombinované s kontrastní černou linkou případně barevně malované. Tyto kusy se lišily i cenově, nejlevnější bílé až po nejdražší barevné. Svůj výrobní program zaměřil na řešení umělecké figurální plastiky jako solitérního doplňku, která měla zlepšovat kvalitu vybavení dobových interiérů.

Jeho práce vykazovaly nadále formální znaky související s předválečnou produkcí Wiener Keramik M. Powolného a B. Löfflera, současně čerpají z lokálního odkazu, ale i aktuálních výtvarných hnutí a řadí se tak do slohového projevu později označeného pojmem art deco. Provoz dílny ve Svitávce ukončila hospodářská krize. Po roce 1932 se Hubert Kovařík věnoval téměř výhradně malbě a grafice, jako člen SVUM Hodonín se účastnil řady spolkových výstav.

Keramická tvorba Huberta Kovaříka se na Moravě stala synonymem produkce období art deco. Patří k nejzajímavějším, ale dosud stále málo známým příkladům umělecké keramiky dvacátých let 20.století na našem území.  

Moravská galerie v Brně se věnovala tvorbě Huberta Kovaříka v rámci velkého výstavního projektu s názvem Po stopách moderny, kdy bylo představeno na 80 kusů keramických exponátů ze tří pracovních a životních etap tohoto nadaného sochaře a keramika. Kovaříkova díla mohli návštěvníci porovnat přímo na výstavě i se záběry z filmu Kristián, kde jeho díla dotvářela dobovou atmosféru.

TZ: Moravská galerie Brno

Hubert Kovařík, foto Moravská galerie Brno

Hubert Kovařík, foto Moravská galerie Brno

Hubert Kovařík, foto Moravská galerie Brno

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Výrazná osobnost českého sportu Petr Koukal naposledy v Centru Černý Most

Výrazná osobnost českého sportu Petr Koukal naposledy v Centru Černý Most. Foto Centrum Černý Most

Všichni fanoušci trojnásobného olympionika Petra Koukala mají jedinečnou šanci ho ještě jednou spatřit v plném...

Národní galerie vystavuje dílo vizionáře Zdenka Rykra

Zdenek Rykr - Obaly čokolády a bonbonů Orion, foto Národní galerie v Praze

Osobnost i dílo Zdenka Rykra lze jen obtížně definovat. Na jedné straně stojí outsider umělecké komunity, na straně...

Mimořádná osobnost evropských dějin Karel IV.

V letošním roce uplyne 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV. Foto Praha Press

V letošním roce uplyne 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV. Narodil se 14. května 1316, byl...

Filmový kouzelník Karel Zeman

Filmový kouzelník Karel Zeman, foto Muzeum Karla Zemana

Před několika dny uplynulo 105 let od narození Karla Zemana, velkého českého filmového režiséra, výtvarníka, loutkaře,...