Husitské muzeum v Táboře připomíná svou výstavou paní Hanu Benešovou

Husitské muzeum v Táboře připravilo výstavu k příležitosti 40. výročí úmrtí Hany Benešové. Výstava mapuje život paní Hany od narození až do její smrti v roce 1974.

Hana Benešová se narodila jako Anna Vlčková do rodiny Anny a Václava Vlčkových. Kvůli zaměstnání otce u železnice se rodina často stěhovala. Několik let žila rodina Vlčkova v Táboře, kde Anna začala chodit do školy. Další vzdělání získala na školách ve Slaném a v Praze. Se svojí celoživotní přítelkyní Aťou Oličovou navštěvovala přednášky na pařížské Sorbonně. V Paříži se setkala se svým budoucím manželem Edvardem Benešem. Po zásnubách si na Edvardovo přání změnila jméno na Hanu. Svatbou spojila svůj život s Edvardovým. Stala se jeho spolupracovnicí, hospodyní, přítelkyní, ale především milující manželkou.

Posledních několik měsíců Edvardova života strávili manželé ve své vile v Sezimově Ústí. Vilu si nechali postavit v roce 1930 táborským stavitelem Antonínem Soumarem. Sezimovo Ústí se jim stalo domovem. Finančními dary se podíleli na rozvoji města, které se stalo v roce 1935 sídlem prezidenta republiky. Po manželově smrti paní Hana nadále zajížděla do vily a až do své smrti se starala o rozsáhlou zahradu, která byla její celoživotní radostí.

Smrt manžela paní Hanu hluboce zasáhla, neboť si život bez něj nedokázala představit. Ještě řadu let se s manželovou smrtí nedokázala vyrovnat. Po odchodu z veřejného života národ na Hanu Benešovou nezapomněl. Lidé v tramvaji spontánně povstávali, když přistoupila, zastavovali jí na ulici. Až do své smrti nechala volně přístupnou dolní část zahrady s manželovou hrobkou. Vše se změnilo po její smrti. Hana Benešová zemřela 2. prosince 1974 ve svém pražském bytě na Loretánském náměstí. Podle závěti paní Benešové měl být ve vile zřízen památník dr. Edvarda Beneše, ale její přání bylo naplněno až po několika desetiletích.

Výstava „Drahá Hančí"

Na výstavě bude v prvním sále k vidění nábytek, který pochází z vily manželů Benešových v Sezimově Ústí. Část mobiliáře vily odkázala Hana Benešová v závěti Muzeu husitského revolučního hnutí v Táboře. Většina nábytku je nyní vystavena opět ve vile manželů Benešových a v Památníku dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí. Poslední sál nabídne ke zhlédnutí křeslo, stojací lampu a rádio z původního vybavení vily a dvě vitríny s fotografiemi, korespondencí, alby a přáními z pozůstalosti paní Hany Benešové.

V sálech si návštěvníci prohlédnou ještě obrazy a grafiky, které paní Hana sbírala. Kromě exponátů budou sály doplněny textovými panely s vyprávěním o životě Hany Benešové. Všechny zájemce o osobu paní Benešové srdečně zveme na výstavu.

Kontakty: kurátorka výstavy je Mgr. Jitka Vadrovcová, výstava potrvá do 8. 5. 2015 v budově Staré radnice. Otevřeno: středa až sobota od 9:00 do 17:00 (od dubna otevřeno denně od 9:00 do 17:00).

TZ: Husitské muzeum v Táboře

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Výrazná osobnost českého sportu Petr Koukal naposledy v Centru Černý Most

Výrazná osobnost českého sportu Petr Koukal naposledy v Centru Černý Most. Foto Centrum Černý Most

Všichni fanoušci trojnásobného olympionika Petra Koukala mají jedinečnou šanci ho ještě jednou spatřit v plném...

Národní galerie vystavuje dílo vizionáře Zdenka Rykra

Zdenek Rykr - Obaly čokolády a bonbonů Orion, foto Národní galerie v Praze

Osobnost i dílo Zdenka Rykra lze jen obtížně definovat. Na jedné straně stojí outsider umělecké komunity, na straně...

Mimořádná osobnost evropských dějin Karel IV.

V letošním roce uplyne 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV. Foto Praha Press

V letošním roce uplyne 700 let od narození významného českého panovníka Karla IV. Narodil se 14. května 1316, byl...

Filmový kouzelník Karel Zeman

Filmový kouzelník Karel Zeman, foto Muzeum Karla Zemana

Před několika dny uplynulo 105 let od narození Karla Zemana, velkého českého filmového režiséra, výtvarníka, loutkaře,...