IPR Praha se staví za citlivou rekonstrukci Libeňského mostu

Praha řeší otázku, jak naložit s Libeňským mostem. Stavba je podle názoru Technické správy komunikací v havarijním stavu. Již několik měsíců se intenzivně debatuje, jaká má být její budoucnost. Zrekonstruovat? Zbourat a postavit nový? Nebo repliku?

IPR Praha zdůrazňuje jedinečnou architektonickou hodnotu mostu a doporučuje jeho citlivou rekonstrukci.

„Most vzbuzuje neobvyklé emoce mezi odborníky i veřejností – a je to pochopitelné," říká architekt Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje Prahy. „Je totiž dílem legendárního architekta Pavla Janáka. Ten v Praze stavěl mimo jiné i Hlávkův most či Škodův palác, nynější sídlo pražského magistrátu."

Tento týden byly zveřejněny závěry studie, kterou si u Kloknerova ústavu ČVUT zadala Technická správa komunikací na základě přání radního Petra Dolínka. Ta jako nejvýhodnější označila ten scénář, kdy by byl most fakticky z velké části postaven znovu a rozšířen o 5 metrů, ovšem za využití původních spodních pilířů současného mostu. Varianta rekonstrukce Janákova mostu z analýzy vyšla jako rizikovější: jednak co do nákladů a za druhé kvůli kratší životnosti rekonstruovaného mostu.

IPR Praha s výsledky studie nesouhlasí.

„Jsme rádi, že radní Dolínek debatu o budoucnosti mostu otevřel. Výsledky studie však považujeme za nešťastné," říká Petr Hlaváček. „Jak lze vyčíst z expertní zprávy, Kloknerův ústav se variantou rekonstrukce prakticky nezabýval. Argument, že most je v havarijním stavu, a proto je třeba se rychle rozhodnout a začít stavět, podle nás neplatí. Most lze na nějaký čas uzavřít, než se najde ideální řešení. Tramvajovou dopravu by do té doby šlo vést po provizorní konstrukci. Je to lepší, než bez řádného rozmyslu most nenávratně zničit."

Pro variantu zachování navíc mluví argumenty, o kterých se dosud nemluvilo.

„Oba břehy, které most spojuje, dnes prochází a nadále budou procházet významným transformačním procesem. Na libeňské straně časem vznikne nová městská čtvrť, kde budou kromě bytových a kancelářských domů i rozsáhlé parkové plochy určené k rekreaci a oddychu," doplňuje Hlaváček. „Dnes je Libeňský most důležitý dopravně, ale časem se velmi pravděpodobně stane i důležitým pěším tahem. Jedinečnost jeho architektonického provedení tak znovu získá na významu."

TZ: IPR Praha

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama