IV. ročník festivalu Nezlomní a obětovaní
Hlavní téma, ozbrojený odpor proti komunismu, bylo vybráno při příležitosti 70. výročí anabáze části skupiny bratří Mašínů při jejich cestě do Západního Berlína a připravovanou premiérou nového filmu Bratři.
Snímky na festivalu budou proto věnovány především protikomunistickému odboji, a to nejen v někdejším Československu, ale i v dalších státech bývalého sovětského bloku. Na programu, který připravujeme, budou převážně dokumenty, ale i několik hraných filmů z Československa, České republiky, Polska, Maďarska, Litvy, Ukrajiny a Německa. Součástí festivalu budou také filmové školní projekce, studentské workshopy a soutěž studentských filmů o 20. století. Připraven je také doprovodný program (besedy a odborný seminář o muzejních filmech), které se uskuteční ještě před samotným festivalem.
K asi nejdramatičtější československé události studené války se vrátili hned tři režiséři: Martin Vadas svým chystaným dokumentem Cestou Mašínů, spisovatel Jan Novák, který je autorem oceněného románu Zatím dobrý, natočil filmový dokument s názvem Útěk do Berlína a do kin vstoupí v říjnu i hraný film režiséra Tomáše Mašína s názvem Bratři. Kromě těchto filmů pracujeme na tom, abyste mohli vidět např. litevský snímek Líbám tě, Juozasi, který připomíná, že v Litvě v roce 1945 válka rozhodně neskončila; německý hraný film Střela z blízka přináší portrét posledního popraveného východoněmeckého agenta, polské snímky Štvanice a Zapora tematizují partyzánský boj podzemní polské armády proti komunistickému aparátu a Vratislavská bitva se vrací do 80. let, kdy generál Jaruzelski vyhlásil v Polsku výjimečný stav. Ukrajinský snímek Živá ukazuje na příběhu mladé ženy dramatické osudy povstalecké ukrajinské armády, která bojovala v 50. letech proti sovětským speciálním jednotkám, maďarská Anatomie revoluce 1956 rozebírá nejmasovější, ale také nejkrvavější vzpouru ve východním bloku; a ze Slovenska přivezeme dokument Sametoví teroristé. Kromě toho je na programu řada snímků renomovaných českých režisérů jako jsou Olga Sommerová, Pavel Křemen, Helena Třeštíková, Kristina Vlachová, Pavel Štingl, uvedeme též za účasti autorů čerstvě dokončený dokumentární esej Jana Gogoly a Matěje Hrudičky o uherskohradišťské věznici Vězení dějin.
Na festivalu se udílejí dvě hlavní ceny Strážce paměti a Tvůrce paměti a studentská cena za nejlepší dokument o 20. století.
Záštitu nad festivalem převzala ministryně obrany Jana Černochová. Mezi partnery letošního ročníku festivalu patří Polský institut v Praze, Národní filmový archív, Vojenský historický ústav, Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium, Ústav pro studium totalitních režimů, Evropská platforma paměti a svědomí, Slovenský inštitút Praha, Goethe-Institut Česká republika, Maďarský institut v Praze, Velvyslanectví Litvy v České republice a další instituce. K festivalu vyjde samostatný katalog s přehledem filmů i rozhovory s historiky i režiséry. V září 2023 budou také spuštěny nové webové stránky na adrese www.nezlomniaobetovani.cz. Festival finančně podpořily hl. m. Praha a Česko-polské fórum. Těšíme se na viděnou na festivalu! Festival potrvá do 3. listopadu 2023 / Praha / Kino Atlas
31. 10.2023, TZ: MHMP
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...