Jak bojovat proti bolesti zad? Co je osteochondróza a spondylóza?
Pokud není bolest páteře způsobena následky úrazu, původní příčinou bolestí zad je nedostatek pohybu. Dlouhodobé sezení v autě, u počítače, neměnná pozice zad, uvolněné břišní svalstvo i stárnutí organismu hrají při bolestech zad velkou roli.
Mnoho lidí mladých i ve středním věku má se zády dlouhodobé potíže. Nejčastější příčinou pracovní neschopnosti jsou právě bolesti krční, bederní nebo hrudní páteře. Prevencí je posilování svalů páteře, pravidelný pohyb, ideální je plavání nebo cyklistika. Zdravý pohyb posílí svaly páteře a zabrání nebo alespoň zbrzdí rozvoj degenerace páteře.
Osteochondróza a spondylóza – máme se jich děsit?
Podivné medicínské názvy jako osteochondróza i spondylóza jsou snadno vysvětlitelné. Patří do oblasti degenerativních změn páteře.
Osteochodnróza je způsobena degenerativním procesem meziobratlové ploténky. Při nedostatku pohybu nebo při jednostranném zatížení, například u dlouhodobého sezení u počítače, se jí nedostává dostatečné výživy. Čím méně výživy, tím více se snižuje pružnost a chrupavka později tuhne a kostnatí.
Příčinou Spondylózy je degenerativní onemocnění. Dlouhodobým přetěžováním a stárnutím dochází ke ztenčování meziobratlových plotének, ztráta jejich pružnosti vede k tomu, že nedostatečně tlumí nárazy při pohybu. Organismus se brání a snaží se situaci zvládnout. Vytváří nárazové bariéry z nárůstků kolem obratle. Nárůstky pak mohou dráždit okolní nervové kořeny, vycházející z míchy.
Účinná pomoc bez operace páteře
K řešení osteochondrózy a spondylózy je často nutné přispět pomocí medikace. Zároveň je nezbytné zařadit rehabilitaci. Mezi nejúčinnější metody patří Medicínská tréninková terapie (MTT), která posiluje hluboké svalstvo zad a pomáhá páteři vytvářet dostatečnou oporu.
Medicínská tréninková terapie je nový přístup a naděje pro bezbolestný život
Pomoc í efektivní Medicínské tréninkové terapie je posilováno hluboké svalstvo páteře a to díky nasazení 2 terapeutických přístrojů, jejichž postup je kontrolován počítačem. Na každý jednotlivý trénink pod vedením lékaře dohlíží pro tuto metodu vyškolený terapeut. Díky efektivní terapii se v mnoha případech může pacient dokonce vyhnout se operaci páteře.
Moderní metoda MTT využívaná v Centru pro zdravější záda PYRAMIDA ve Františkových Lázních je unikátní svým přístupem a zacílením na posílení hlubokých svalů zad, které nejsou běžným cvičením dostupné.
Pro lidi trpící bolestmi zad je to nová a zajímavá možnost, jak se pokusit zbavit dlouhodobého trápení, které omezuje jejich spokojený život.
Metoda MTT prokazatelně pomáhá od bolesti
Dva speciálně vyvinuté tréninkové terapeutické přístroje s názvy ILE a ICE umožňují díky zvláštnímu způsobu fixace svalstva cílený izolovaný posilovací trénink hlubokých svalů zad, které za bolest zad zodpovídají.
Kromě speciálního posilování hlubokých svalů v Centru pro zdravější záda PYRAMIDA ve Františkových Lázních pracují také na doplňkovém posílení dalších svalů, aby se předešlo svalovým dysbalancím – tedy nevhodné nerovnováze ve svalovém napětí jednotlivých struktur svalů.
Metoda MTT rovněž využívá doplňkové tréninkové přístroje, které posilují povrchové svalstvo zad a tím pomáhají zvýšit a prodloužit účinek terapie. Výsledným efektem metody MTT je opětovná korektní funkce páteře to znamená, že je znovu navozena správná síla, pohyblivost a výdrž svalstva v okolí páteře.
Hotel Pyramida ve Františkových Lázních
Velkou výhodou pro všechny postižené, kteří se dlouhodobě trápili bolestmi zad, je možnost metodu MTT vyzkoušet při víkendovém pobytu ve čtyřhvězdičkovém lázeňském hotelu Pyramida.
Nespornou výhodou je komfortní prostředí, možnost relaxace a současně objevování zákoutí lázeňského města. Jestliže je pro zúčastněného metoda vhodná a účinná, může si vybrat z několika nabízených balíčků, co se týká času stráveného v léčebném zařízení. Terapie je příjemným zpestřením všedních dní a současně dává reálnou šanci na znovuzískání pocitu zdraví.
Komentáře
K článku bylo přidáno 2 komentáře.
Václav Navrátil 11.1.2017 14:42
Dobrý den. Mám zájem.
Monika Č. 28.1.2015 9:31
Se zájmem jsem si přečetla tento článek. Zajímalo by mě, jaké jsou s toto technikou zkušenosti například v zahraničí a jaké jsou skutečné výsledky. Monika
Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy
Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.
Denní datové souhrny ke covidu-19
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.
Jak zajistit léky při mimořádné situaci?
SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...
Unikátní operace mozku půlročního dítěte
Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.