Jak bude probíhat testování žáků?

Testování žáků na covid-19 raději kloktáním a doma. Praha 6 se kvůli tomu obrátí na vládu.

Antigenní testy výtěrem z nosu nejsou příliš vhodné pro plošné testování žáků na covid-19, vyplývá to z pilotního testování ve školách v Praze 6. Podle dotazníkového šetření je pro 39 % dětí tato metoda nepříjemná. Rodiče a pedagogové místo toho upřednostňují PCR test ze vzorku získaného kloktáním z dutiny ústní, kdy lze odběr provést doma. Výstupy z projektu Praha 6 poskytne vládě a dalším institucím.

Do pilotního testování se letošního 24. února v Praze 6 zapojily první a druhé třídy tří základních škol a také jedna třída dětí z mateřské školy. Celkem 380 dětí zde bylo otestováno jednak antigenním testem výtěrem z nosu, jednak PCR testem ze vzorku získaného kloktáním z dutiny ústní samoodběrovou soupravou GARGTEST. Testování odhalilo jen jednoho pozitivního žáka.

„Považuji to za skvělý výsledek, který dokládá, že v našich školách jsme v době testování neměli skrytá ohniska viru,“ říká radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková.

Projekt ukázal výhody a úskalí jednotlivých metod, pakliže by byly použity při plošném testování všech žáků docházejících do škol.

„K antigennímu testování jsme použili testy LEPU MEDICAL, které jsou identické s testy vybranými vládou pro plánované použití ve školách. Na základě zpětné vazby od rodičů ale musíme konstatovat, že se tyto testy nejeví jako příliš vhodné pro děti. Celkem 39 % dětí, kterých jsme se ptali s pomocí jejich rodičů, uvedlo, že test výtěrem z nosu pro ně byl nepříjemný, pro některé dokonce bolestivý. Taková skutečnost výrazně snižuje ochotu rodičů a dětí k pravidelnému testování,“ říká MUDr. Ludmila Bezdíčková, jež pilotní testování ve školách v Praze 6 zajišťovala po odborné stránce.

Pro antigenní testování s odběrem vzorku výtěrem z nosu se při zpětném dotazování vyslovilo pouze 18 % rodičů. Naopak PCR testy ze vzorků odebraných kloktáním z dutiny ústní, které jsou nákladnější, díky jejich vyšší citlivosti je však lze provádět méně často, preferovalo v rámci průzkumu téměř 58 % dotazovaných rodičů. Zbývající část respondentů mezi rodiči si výběrem metody není jistá nebo již nechce testování u dětí opakovat.

Na zpětnou vazbu od rodičů Praha 6 již reaguje.

„Oslovím dopisem pana premiéra a členy vlády, zda by plánované užití antigenních LEPU testů pro plošné testování žáků bylo možné přehodnotit. Ráda k této debatě poskytnu veškeré závěry z našeho projektu,“ přibližuje Marie Kubíková a doplňuje: „Náš kritický postoj k použití antigenních testů s odběrem biologického materiálu ve škole a naopak preferenci méně invazivního testování při odběru vzorku doma jsme již prezentovali na on-line setkání radních pro školství hlavního města Prahy, stejně jako na setkání se zástupci Hygienické stanice hlavního města Prahy a vědců z Iniciativy Sníh. Závěr testování také pošleme Svazu měst a obcí ČR a dále bude zapracován do konsolidovaného návrhu hlavního města Prahy, který projedná Asociace krajů ČR.“

15. 3. 2021; TZ: ÚMČ Praha 3

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama