Jak se křišťálový palác změnil v zimní zahradu

Zimní zahrady mají své předchůdce v evropských zámeckých stavbách oranžérií, původně určených k přezimování dovezených rostlin z teplejších částí světa. Pro šlechtu bylo cestování do vzdálených krajů módní záležitostí, stejně tak vytváření nejrůznějších sbírek. Dovezené exotické rostliny potřebovaly svoje místo, kde v Evropě přežijí chladnější údobí roku.

Dlouhé a vysoké paláce oranžérií vznikaly při šlechtických sídlech již od 15. století. Byly navrhovány podle dobového architektonického stylu. Jejich konstrukce tvořily oblouky a arkády, stěny a stropy byly z malých plochých křišťálů, což je odrůda křemene. O jejich úrovni svědčí i to, že byly povětšinou dlážděny mramorem. Pomerančovníky a citroníky byly umístěny v obrovských květináčích.

Partnerství oranžérie a honosného sídla mělo odedávna navodit pocit bohatství a úspěchu. Původně jakési exkluzivní skladiště choulostivých rostlin se mnohdy stalo důležitým místem nejen uchovávání, ale i pěstování exotických rostlin a dřevin.

Anglie inspirovala celou Evropu

Novodobá obliba zimních zahrad se k nám rozšířila z Anglie, pověstné svými nepříznivými klimatickými podmínkami. Architekti využili dostupného plochého skla a koncipovali zimní zahradu spojenou s domem jako ideální místo aktivního odpočinku při deštivých a chladných dnech. Zimní zahrada již nebyla jen úložištěm exotických rostlin na zimu, ale umožňovala rozšíření venkovní zahrady do domu a její využívání pro rodinu.

V Londýně, aby předvedli své bohatsví světu, vystavěli roku 1832 Cristal Pallace. Tento skleník měla na starosti firma, která zasklívala celý londýnský parlament. Na tom je vidět, jaký význam měly skleníky ve své době. Následovala další výstavba v parcích evropských panovníků a šlechty.

Oranžérie Lichtensteinů v Lednici

U nás je jednou z dochovaných oranžérií překrásná stavba napojená k Lednickému zámku, která byla dokončena v roce 1858. Během zimního období zde bylo svého času uskladněno na 3 000 citrusových dřevin, které od jara zdobily zámecký park.

Zimní zahrady se staly výrazem přepychu. Nesloužily už jen pro soukromou potřebu domu, ale začaly se využívat i ke společenským setkáním. Pozvání na odpolední čaj do vytápěné zimní zahrady bylo svého času velmi módní.

Výstavba zimních zahrad u nás narůstá, ale ani v Británii neklesá. Nestaví se už jen pro bohaté, ale stávají se výrazem moderního životního stylu. Například v roce 2006 bylo v Londýně instalováno přes 6 000 nových zimních zahrad.

Stanislava Nopová

Jak se křišťálový palác změnil v zimní zahradu, foto Praha Press

Jak se křišťálový palác změnil v zimní zahradu, foto Praha Press

Jak se křišťálový palác změnil v zimní zahradu, foto Praha Press

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Nákup nemovitostí se prodražuje

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

ČSOB Index bydlení: Ceny bytů loni vzrostly o silných sedm procent na nový rekord.

Florenc21 nabídne moderní bydlení i kanceláře

Foto: IPR Praha

Mezinárodní porota vedená renomovaným německým architektem Stefanem Behnischem vybrala postupující týmy čtyř souběžných...

Co se na realitním portálu nedozvíte

Ilustrační foto: Praha Press

dTest: Nástrahy realitní inzerce.

Ředitelství silnic a dálnic začalo stavět novou část Pražského okruhu

Pražský okruh/MDČR

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět 12,6 kilometru dlouhý úsek Pražského okruhu z Běchovic na D1.

reklama
reklama reklama