Jak se starat o šperky
Šperky jsou ke zdobení a ať už jsou vyrobeny z drahého kovu nebo ušlechtilé oceli či titanu, s kameny nebo bez, vždy ale potřebují dobré zacházení. Aby jste je uchránili před odřeninami, deformací nebo jiným poškozením, je dobré dbát na několik rad.
Šperky odkládáme před náročnou prací, při práci s chemií, chráníme je před nárazy a odřením. Nehodí se ani na zahradu a při úklidu, sportu je vždy odkládáme. Šperky se mají odložit i před mytím. Je vhodné dát je do kontaktu s kůží, až když je vysušená. Mnohdy návštěvníci lázní, fit center a krášlících procedur zapomínají, že mají na sobě řetízky. Stříbrné šperky trpí při kontaktu s potem, ploché řetízky se snadno poruší a roztrhnou.
Mnohdy si neuvědomujeme, že je může poškodit také vlasová kosmetika. Proto si dáme pozor u kadeřnice zejména při používání laku na vlasy. Zlatým a stříbrným šperkům nesvědčí ani parfémy, proto počkejte, až se parfém vstřebá do kůže. Všechny šperky je potřeba sundat i před spaním.
Stříbrné šperky je dobré očistit měkkým hadříkem nebo také čističem stříbra a dát do vzduchotěsné nádoby, šperkovnice nebo plastikového sáčku. K e stříbrným šperkům tak nejde vzduch a světlo, tím se udržují stále lesklé a krásné.
Zlato je trvanlivější, ale škodí mu průmyslové oleje. Nejlépe se zlaté předměty omývají kartáčkem na zuby s jemným prostředkem na mytí nádobí. Vysušit a uložit, ráno jsou opět jako nové.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Na led! – Hokej a bruslení v obrazech
Národní galerie představuje výstavu, která otevírá téma bruslení a hokeje ve výtvarném umění. Od bruslení na...
Rozšířila se výstraha před extrémními dešti
Na MŽP jednala Ústřední povodňová komise, doporučuje omezit akce a nevstupovat do lesů.
Podařilo se prosadit omezení pyrotechniky
Sníží se hluk, který způsobuje stres dětem, seniorům a zvířatům, nebezpečí úrazů a požárů a znečištění...