Jak snížit náklady na topení?
Příliš drahé teplo? Všechno se zdražuje, jen ceny dřevních paliv klesají.
Zima byla teplotně nadprůměrná, roční vyúčtování přesto většinu domácností nepotěší. Rostly totiž ceny elektřiny, uhlí i plynu a zdražovaly také teplárny. Změna dodavatele přitom pomůže jen krátkodobě, protože zdražovat budou dříve či později všichni.
Majitelé rodinných domů však mohou ušetřit, pokud příští rok vsadí na dřevo, dřevní pelety nebo brikety. Cenu dřeva tlačí dolů kůrovcová kalamita a v jednání je snížení DPH na 10 %. Navíc dřevní pelety je možné nakupovat do zásoby již na jaře za výhodnější ceny, letos klesly až o 20 %.
Jak snížit náklady na topení?
V čím dál náročnějším boji s vysokými cenami tepla mají výhodu majitelé rodinných domů, kteří mohou při pohledu na letošní nedoplatky v ročním vyúčtování učinit zlomové rozhodnutí a úplně změnit zdroj vytápění. Jako nejvýhodnější se totiž do budoucna jeví přechod od přímotopů, topného oleje nebo uhlí na dřevo, respektive moderní a komfortní dřevěné pelety.
„Náklady na topení v běžném rodinném domě se s peletami pohybují mezi 25 až 30 tisíci Kč ročně a palivo je možné objednat kdykoliv v sáčcích nebo v cisterně, která je nafouká přímo vedle kotle," říká Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.
Ve srovnání se všemi jinými zdroji tepla klesala během uplynulé topné sezony jedině cena dřeva. Na rozdíl od elektřiny a plynu jeho cenu netlačí nahoru rostoucí ceny a snižující se zásoby uhlí. Za klesajícími cenami dřeva stojí v České republice i kůrovcová kalamita, která přinesla také slibný návrh Ministerstva zemědělství na snížení DPH z 15 na 10 % na všechna dřevní paliva, tedy palivové dřevo, pelety a brikety. To by mohlo zajistit nízké ceny i do budoucna.
Ceny pelet padají o 20 %
Nejlevnější je topit dřevem, většina domácností však očekává nejen nízkou cenu, ale také komfort. Ideálním řešením jsou automatické peletové kotle nebo kamna – jejich majitelé topí dřevem, ale bez práce. Nemusejí štípat ani přikládat, malé lisované dřevěné válečky se dopraví do kotle automaticky, kotel se sám zapaluje i čistí, teplota se reguluje přes pokojový termostat. Všestranné výhody topení dřevem jsou přitom zachovány – od výhodné ceny až po nízké emise.
Průměrný rodinný dům s kotlem o výkonu 25 kW spotřebuje za topnou sezonu 4 až 5 tun pelet. Musí ovšem jít o pelety vysoké kvality, které mají dobrou výhřevnost. Poznáte to podle kulatého razítka certifikace ENplus A1. Kdo používá kotel i na ohřev vody, musí přičíst jednu tunu navíc.
„Letos se budou jarní ceny kvalitních pelet A1 pohybovat mezi 5 a 6 tisíci Kč za tunu," odhaduje Stupavský.
Jakmile se přiblíží začátek topné sezony, ceny opět porostou.
Přechod od uhlí k peletám usnadní kotlíkové dotace
V českých rodinných domech, chatách a chalupách najdeme už 30 000 automatických peletových kotlů a kamen. Tisíce dalších Čechů si plánují peletový kotel pořídit, dokud jsou k dispozici tzv. kotlíkové dotace. Ministerstvo životního prostředí počítá do roku 2020 s výměnou až 100 tisíc kotlů. Na rozdíl od předchozích výzev není v letošní poslední – třetí vlně kotlíkových dotací již možné financovat tzv. kombinované kotle na uhlí a biomasu.
Z dotace je možné pokrýt až 85 % nákladů nebo 127 500 Kč na nový kotel, ale také stavební úpravy v kotelně, úpravu komína nebo vybudování palivového sila pro celoroční zásobu pelet.
24.5.2019; TZ: Česká peleta
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Získávání geotermální energie z tunelu metra
Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.
Program Oprav dům po babičce
Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.
V Praze vznikne nové hřiště
Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.
Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření
Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka.