Je čas na řez komule Davidovy, lidově „budlejky“

Rod keřů komule byl pojmenován podle anglického botanika reverenda Adama Buddlea z Essexu. Rod Buddleia, zahrnuje kolem stovky druhů stálezelených, polo opadavých nebo opadavých keřů. Je oblíbená pro svoje květy v barvách od bílé, růžové, oranžové, fialové až po tmavě modrou. Její nezaměnitelná vůně květů dokáže zahradu nasytit parfémovou vůní, která láká na nektar mnoho hmyzu včetně motýlů.

Mnohým zahrádkářům je díky tomu známá jako„motýlí keř". Laicky je také pojmenovávána jako letní šeřík, „himálajský šeřík", „čínský šeřík", „tibetský šeřík", byť se šeříkem nemá nic společného.

U nás se komule značně rozšířila díky prodeji v hobbymarketech. Rostlina pochází ze subtropického a tropického pásma, proto miluje slunné a chráněné polohy. Tento rozvětvený a rozložitý keř roste podle druhu až do výšky 5 metrů. Větve jsou křehké, v našich klimatických podmínkách snadno namrzají.

Jarní řez je potřeba u všech větví

Pro dobrý tvar a zdravý keř po skončení mrazů odstraníme zhruba jednu třetinu délky větví. Nebojte se hlubšího řezu do starších silných větví, protože zjara rostlina bohatě obrazí a během roku tak dorostou nové větve do délky jednoho metru nebo i více.

Dobrý řez umožní bohaté a dlouhé kvetení mnohdy trvající od konce května až do října. Pokud nebudete keř prořezávat, bude mít rozsochatý nehezký vzhled, zahustí se a málo pokvete.

Je čas na řez komule Davidovy, lidově „budlejky“, foto Praha Press

Pokud vaše „budlejka" dostane takové podmínky, jaké má ráda, to je teplé stanoviště, vápenitá lehká půda, dostatek slunce a žádný průvan, odmění vás neobvyklým pohledem na krásné motýly, kterých je stále méně, a mnozí patří mezi ohrožené druhy.

Pozor, je to rostlinný dobyvatel nových území

Přestože rostlina pochází zdaleka, jejím domovem je Čína, Japonsko nebo také Afrika, u nás se dokáže klimatu dobře přizpůsobit. Pokud mají komule na zahradě vhodné podmínky, snadno se vysemeňují a ujímají. Po čase zjistíte, že se nové rostliny keřů komule vyskytují jinde, než byste čekali. Je dobré vědět, že se jedná o invazivní rostlinu. Takže neváhejte, likvidujte je nebo rozdávejte, ale usměrněte keře tam, kde byste si je přáli mít.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Získávání geotermální energie z tunelu metra

Instalace potrubí pro zisk geotermální energie v tunelu Fassenhof v Německu Autor: Studie využití geotermální energie při výstavbě metra I.D v Praze///Instalace potrubí pro zisk geotermální energie

Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.

Program Oprav dům po babičce

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.

V Praze vznikne nové hřiště

Foto: ÚMČ Praha 1

Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.

Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření

Tunel Mrázovka/TSK Praha

Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka. 

reklama
reklama reklama