Je důležité správně větrat

Správné větrání je velice důležitou součástí kvalitní péče o okna, následně o náš dům a naše zdraví. Velké rozdíly jsou mezi větráním v zimě a v létě. Větrání je dostatečně účinné pouze tehdy, pokud se teplota a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti vyrovná s teplotou venkovní.

Během stavby samotné a stavebních prací uniká enormní množství vodní páry. Následkem chybějícího větrání vzniká tzv. poškození stavby v zimě. Přitom vniká pára kritickými místy do dřeva, kondenzuje a zvyšuje vlhkost dřeva na hodnotu přes 30%, což vede k poškození, ke zhoršenému otevírání křídel a zvyšuje se nebezpečí napadení dřevokaznými houbami. V extrémním případě může dojít u na vnější straně nátěru k tvorbě bublin, naplněných vodou, tyto škody lze eliminovat dostatečným větráním nebo použitím kondenzačních jednotek.

Relativní vlhkost vzduchu nesmí překročit 70%.

Také tvorba vlhkosti vzduchu obyvateli je zcela přirozená.  Velmi dobře to je viditelné např. u par v koupelně (koupací vana uvolní asi 1,2 litru vody do ovzduší během jednoho koupání, při jednom sprchování se uvolní do ovzduší asi 1,6 litru vody) nebo v kuchyni (myčka nádobí 0,15 až 0,25 litru vody během jednoho cyklu, pračka 0,22 až 0,4 litru vody za jedno praní, při vaření se do ovzduší dostane 0,45 až 1 litr vody za hodinu). Navíc každý člověk svou vlastní existencí (dýchání, pocení) za jednu noc vyprodukuje až 1 litr vody, znamená to tedy, že čtyřčlenná rodina každoročně obohatí své okolí o množství vody, které by se vešlo do 24 plných koupacích van!)

K vyšší vlhkosti přispívají i rostliny v místnosti (velká pokojová květina od 0,02 až 0,03 l za hodinu) nebo nevhodně umístěný nábytek. Relativní správná vlhkost v domě by měla být kolem 50 - 55%.

Vnitřní teplotu bychom neměli nikdy nechat klesnout pod 15 °C. Správným větráním dosáhneme zdravého ovzduší v domě, zabráníme tvorbě plísní a hlavně výrazně prodlužujeme životnost dřevěných oken.

Jak větrat?

V ranních hodinách je třeba okna asi na 10 minut otevřít a větrat nejlépe s průvanem (intenzivní větrání). Venkovní vzduch pak proudí dovnitř a vlhký se dostane ven. Následně můžeme všechna okna zavřít a prostory vytopit.

Zhruba po 3 hodinách je vzduch opět nasycen a je čas pro další nárazové větrání, které bychom měli několikrát za den na několik minut (4-6) opakovat! Je to velmi efektivní způsob větrání.

Při větrání napříč více pokoji se dosáhne max. za 4 - 10 minut kompletní výměny vzduchu. Studený venkovní vzduch obsahuje jen nepatrnou vlhkost a může, když se ohřívá, pojmout velké množství vlhkosti. Tedy čím nižší je venkovní teplota, tím kratší větrání. Při nárazovém větrání se minimalizují i ztráty energie. Velmi rychle realizovanou výměnou vzduchu nedochází k prochladnutí částí.

Při štěrbinovém větrání (tj. větrání mikroventilací) se okno do určité míry pootevře. U standardních otevíracích a vyklápěcích oken se k tomu zpravidla okno vyklopí. Štěrbinovým větráním se zajistí jen málo intenzivní výměna vzduchu, což vede k tomu, že okno zůstává vyklopené dlouhou dobu. Toto větrání má malý efekt a prakticky nesplňuje nároky na dostatečné větrání.

Velké rozdíly jsou mezi větráním v zimě a v létě. Větrání je dostatečně účinné pouze tehdy, pokud se teplota a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti vyrovná s teplotou venkovní. Pravidlo zní: v zimě intenzivně větráme dvakrát až třikrát během dne po dobu 5 až 10 minut. Na jaře a na podzim po dobu 15 až 30 minut.

Co možná nejvíce nákladů na topení je možné dnes ušetřit už jen použitím kvalitních materiálů, mezi které kvalitní izolační eurookna rozhodně patří, tato okna jsou v dnešní době velmi kvalitní, s vynikajícími izolačními vlastnostmi. Teplo zůstává v místnostech, naopak v létě neprostupuje do domu.

Dolní část skla v oknech je nejstudenější místo v místnostech a proto zde může docházet ke kondenzaci páry nebo tvorbě kapek. To je důsledek vysokých izolačních schopností skel a zároveň špatného nebo nedostatečného větrání či udržování správné teploty.

Naopak, správné větrání šetří energie a udržuje zdravý a krásný životní prostor, protože čerstvý a suchý vzduch se ohřívá několikrát rychleji než vlhký. Okna samotná tudíž nejsou příčinou, ale dokonale ukazují vysokou relativní vlhkosti v domě.

Jak správně větrat - shrnutí.

Správné větrání: zamezuje tvorbě plísní, pečuje o zdravé klima bytu, snižuje náklady na topení, snižuje kondenzování vody na skle, obnovuje vydýchaný vzduch, odvádí pachy a škodliviny, zajišťuje přísun vzduchu pro topeniště odebírající vzduch z místnosti.

Jak je důležité správně větrat, foto EUROOKNA LUDVÍK s.r.o.

Jak je důležité správně větrat, foto EUROOKNA LUDVÍK s.r.o.

Jak je důležité správně větrat, foto EUROOKNA LUDVÍK s.r.o.

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Získávání geotermální energie z tunelu metra

Instalace potrubí pro zisk geotermální energie v tunelu Fassenhof v Německu Autor: Studie využití geotermální energie při výstavbě metra I.D v Praze///Instalace potrubí pro zisk geotermální energie

Geotermální energie z metra D bude využita pro vytápění nové výstavby na Nových Dvorech.

Program Oprav dům po babičce

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Zvýšil zájem o podporu komplexních renovací neúsporných rodinných domů.

V Praze vznikne nové hřiště

Foto: ÚMČ Praha 1

Praha 1 zahajuje práce na projektu venkovního workoutového hřiště ve Vlašské ulici.

Tunel Mrázovka slaví 20 let od otevření

Tunel Mrázovka/TSK Praha

Dnes si připomínáme významné jubileum – dvacáté výročí otevření automobilového tunelu Mrázovka. 

reklama
reklama reklama