Katedra jaderné chemie začala vyrábět vlastní dezinfekční prostředky

Fakultu jadernou a fyzikálně (KJCH) inženýrskou ČVUT proměnili vědci v manufakturu.

V manufakturu se v březnu proměnily laboratoře Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze (FJFI). Vzhledem k plošnému nedostatku dezinfekčních prostředků na trhu začala Katedra jaderné chemie (KJCH) vyrábět vlastní dezinfekční prostředky pro potřeby univerzity, ale i dalších institucí.

Výroba obsadila chemické laboratoře fakulty, ve kterých vědečtí pracovníci a studenti vyrobili během prvních dní zhruba tři tisíce litrů dezinfekce na plochy i na ruce – tu pod názvem Anti-COVID. V druhém týdnu se výrobu podařilo ještě navýšit využitím všech dostupných reaktorů, z nichž největší má kapacitu 200 litrů.

„Trošku nepraktické je, že vhodné laboratoře máme ve čtvrtém patře, takže musíme nejprve všechny suroviny dopravit výtahem nahoru a pak zase plné barely putují zpátky," popisuje RNDr. Martin Vlk a vysvětluje postup prací: „Na začátku jsme připravovali recepturu, otestovali ji, připravili analytiku pro kontrolu výroby a vybudovali poloprovoz. Samotná výroba poté už žádná velká věda není, jde spíš o náročnou fyzickou práci. Průběžně přitom kontrolujeme vyrobenou dezinfekci, abychom si byli jisti, že je vše v pořádku. Vládne dobrá atmosféra a všichni mají radost, že mohou pomoci."

Postupně se také s velkou pomocí Rektorátu ČVUT podařilo zajistit další suroviny pro výrobu, zejména ethylalkohol. Část dodali například celníci ze skladů zabaveného lihu, část různí další dodavatelé. Všechny barely a lahve s dezinfekcí jsou nakonec opatřeny štítky s popisem. Kromě ethylakoholu je k výrobě potřeba ještě větší množství čisté vody – aqua purrificata. Tu si vědci vyrábějí reverzní osmózou v laboratoři, kde vodu dezinfikují s využitím UV záření.

„Výrobní kapacita je nyní zhruba mezi 3500 až 3800 litry, záleží na dostupnosti surovin. Jako vědci jsme zvyklí pracovat v mnohem menším měřítku. Nicméně nás všechny těší, že se od nás dezinfekce rychle dostane tam, kde je potřeba – například k Horské službě," říká doc. Václav Čuba s rouškou na obličeji a ukazuje ještě jednu dodávku – pět kilogramů kvalitní zrnkové kávy. „A tohle nám přišlo z kavárny Kantor Coffee, abychom prý měli trošku energie navíc. Moc jim tímto děkujeme, tahle nezištná zásilka nám samozřejmě udělala radost."

Dezinfekci Anti-COVID dodává fakulta kromě ČVUT řadě dalších institucí, jako jsou například Městská část Praha 6, Městská část Praha – Suchdol, Městská část Praha 7, Městská část Praha – Čakovice, Integrovaný záchranný systém hl. m. Prahy a Dopravní podnik hl. m. Prahy, Fakultní nemocnice Motol, Letecká záchranná služba Liberec, Národní technická knihovna, Horská služba ČR, sociální služby v Praze a některé další.

„Výrobu jsme zahájili ještě před uzavřením škol 11. března 2020 a během prvních dvou týdnů jsme vyrobili na 20 tisíc litrů dezinfekce. Máme slíbené dodávky surovin na dalších zhruba 70 tisíc litrů," doplňuje doc. Václav Čuba.

31. 3. 2020; TZ: FJFI ČVUT v Praze

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama