Kilogramy drog stále pašují kurýři v kufru i v trávicím traktu
Z vysokých záchytů drog v uplynulém roce by se mohlo zdát, že se dnes návykové látky pašují přinejmenším po desítkách kil a převážně ve zboží.
Národní protidrogová centrála ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel ale na podzim letošního roku zadržela a obvinila i několik kurýrů. Vybrali jsme tři různé případy, které spojuje způsob pašování omamných a psychotropních látek.
Poslední den letních prázdnin do Prahy přicestoval cizinec s kufrem výrazné barvy. Při celní kontrole se k nápadnému zavazadlu přestal hlásit. Nebylo divu, kufr byl totiž plný drog. Stěry z dlaní cizince reagovaly na kokain a pomohly tak prokázat, komu zavazadlo patří. Pamatovali si to i svědci. Celníci v zavazadle našli čtyři kilogramové balíčky drog, případ od nich převzala k vyšetřování Národní protidrogová centrála. Chemická analýza prokázala, že šlo o ketamin, mefedron, amfetamin a kokain. Muž z Holandska do Prahy cestoval s autobusovou přepravní společností pravidelně, někdy až třikrát za měsíc, často s přestupem v Německu.
Další zadržený a obviněný do Prahy koncem října přicestoval z Brazílie. Ve dvojitém dně kufru našli celníci pod osobními věcmi ukryté více než dva kilogramy omamné látky (2318 gramů včetně obalu). Rozbor v Kriminalistickém ústavu upřesnil, že se jedná o bázi kokainu. Muž vypověděl, že se živil jako taxikář a když si náhodnému cestujícímu postěžoval, že má málo peněz a zdravotní problémy, nabídl mu dvacet tisíc reálů za dovezení kufru do České republiky.
Zhruba ve stejnou dobu také příslušníci celní správy na Letišti Václava Havla zadrželi cizince cestujícího ze španělské Valencie. Vyšetření v nemocnici ukázalo, že spolykal cizí předměty. Po třídenní hospitalizaci a opakované CT kontrole byly konečně všechny spolykané předměty „venku“. Muž ve svém trávicím traktu do České republiky dovezl 68 malých kontejnerů s kokainem. Při chemické analýze se ukázalo, že substance obsahuje 57% báze kokainu. Pravděpodobné tedy je, že ve Španělsku nebo v Jižní Americe, odkud látka pocházela, ji už někdo naředil. Celková hmotnost spolykaného obsahu byla 1024 gramů, báze kokainu z toho tvořila 584 gramů.
Kurýři si často neuvědomují riziko odhalení a vysoké tresty, které mohou následovat. Podstatnou část produktivního věku tak mohou strávit ve vězení. U polykačů je navíc vysoké riziko poškození zdraví a úmrtí. Přesto je tento způsob pašování drog stále velmi častý, zejména pro přepravu kokainu letecky z Jižní Ameriky do Evropy, pašování kokainu a heroinu mezi kontinenty i v rámci vnitroevropské distribuce. Zločinecké skupiny se tak snaží diverzifikovat rizika převozu velkých množství drog. Počítají s tím, že k záchytům může dojít, ale převážná část kurýrů své zásilky doručí. V České republice jim za to hrozí 8 – 12 let odnětí svobody, nebo dokonce 10 – 18 let, pokud se prokáže, že byl kurýr součástí organizované skupiny působící ve více státech.
29. 12. 2023, TZ: Celní správa České republiky
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...