Kinžál z Kavkazu ve sbírkách VHÚ
Na sklonku loňského roku byl do sbírky VHÚ získán luxusní exemplář kinžálu - dýky, jejíž historie a tradice jsou pevně spojeny s oblastí Kavkazu a národy v této oblasti žijícími. Kinžál se stal součástí kavkazských národních krojů a velké obliby dosáhl zejména u kozáckých vojsk, kde se vedle známější šašky stal druhou poboční zbraní jejich příslušníků.
Dýka, jejíž vznik můžeme zasadit do počátku 20. století, má celkovou délku 437 mm a je opatřena 318 mm dlouhou a 35 mm širokou čepelí s oboustranným ostřím, stýkajícím se v ostrém hrotu. Na vnější straně má čepel tři výbrusy, které jednak snižují hmotnost zbraně a činí ji tak lépe ovladatelnou, ale mají také nezanedbatelnou funkci estetickou.
V prostředním výbrusu je zlatem tausovaný nápis „ДВА РАЗА НЕ БЬЮ" (Dvakrát neudeřím), staré ruské úsloví, které se užívá dodnes a vyjadřuje přesvědčení, že druhou ránu již nebude protivníkovi potřeba zasadit. Stejný nápis se nachází např. na čepeli kinžálu z roku 1851, který věnoval generálporučík kníže Bebutov caru Mikuláši I., a jenž je v současné době uložen ve sbírce Carského Sela.
Na vnitřní straně čepele je vyražena zlacená výrobní značka čočkovitého tvaru, která je provedena arabským písmem a zní „Amal Hasan" (vyrobil Hasan).
27.7.2017; TZ: VHÚ
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...