Klenot mezi zahradami – obnovená zámecká zahrada v Lysicích

Na začátku letošní návštěvnické sezóny byla po více jak dvouleté obnově otevřena veřejnosti zahrada na státním zámku v Lysicích na Blanensku. 

Její slavnostní otevření a prezentaci výsledku generální opravy za takřka 200 milionů korun si správa zámku ponechala na dnešní den. Představila tak rozkvetlou, dokonale upravenou zahradu, které dodává lesk i restaurovaná sochařská výzdoba.

Zahrada státního zámku v Lysicích je unikátní svým renesančním terasovitým založením, ale také ojedinělou zahradní architekturou – kolonádou s krytou pergolou z poloviny 19. století. Návštěvníci mohou obdivovat také specificky technicky řešenou fíkovnu s posuvnou střechou v areálu zámeckého zahradnictví.

„Velká část financí byla investována do provozního zázemí zahrady. Vedly nás k tomu ekonomické ale takéi ekologické důvody. Obnovili jsme skleníky a oranžerie, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. Byla také vybudována nová pařeniště a kompostiště. Díky novým retenčním nádržím na vodu a novým závlahám je pak pro zahrady zajištěn dostatek vláhy i bez napojení na vodovodní síť,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Za dva a půl roku se musel zajistit nejen velký objem stavebních prací, například statika i opravy zdí, schodišť, sloupů klasicistní kolonády, oprava a restaurování grotty, všech zahradních saletů, potřebné nové vedení a zdroje závlahy, nové vedení sítí, ale také historický zahradní koncept výsadeb včetně nového založení trávníků i květinových parterů. Současně se restaurovala původní sochařská výzdoba, tak aby se mohla vrátit zpět do zahrady. Vše podle dobových archiválií a fotografií. Součástí projektu byla i obnova zámeckého zahradnictví včetně obnovy evropského unikátu – fíkovny s posuvnou střechou, která byla rovněž zpřístupněna veřejnosti. Nový je i zahradní mobiliář pro návštěvníky a informační systém v zahradě. Na základě historické ikonografie se vrátila zámecká zahrada do podoby z konce 19. století. A to i s obohacením o původní terakotovou výzdobu nejen plastik, ale také například lemovek. S péčí o její údržbu významně pomůže i nová mechanizace. Nejrozsáhlejší poválečná obnova národní kulturní památky státního zámku Lysice byla financována Ministerstvem kultury ČR z programu Péče o národní kulturní dědictví I. částkou 182 mil. Kč a spolufinancování této akce z vlastních zdrojů NPÚ bylo ve výši 11 mil. Kč.

Pro veřejnost se zahrada otevřela symbolicky již na Zelený čtvrtek 28. března 2024. Zájem návštěvníků je obrovský, za tři a půl měsíce letošního roku zahradu a zámek navštívilo téměř 30 tisíc návštěvníků, to je dvojnásobek celkové loňské návštěvnosti, kdy zámek navštívilo 14 tis. turistů.

Zámecká zahrada v Lysicích

Historie zámecké lysické zahrady začíná v 16. století, kdy víme, že s vodní tvrzí na severu sousedila zelinářská zahrada a štěpnice. O skutečné okrasné zahradě můžeme hovořit až od poloviny 17. století. Nacházela se u východního křídla nově postavené zámecké budovy, měla tradiční renesanční podobu s ohrazením vysokou zdí. Později byla k zahradnímu samostatně stojícímu pavilonu – casinu na sever od zámku dobudována horní terasa, rozdělená do záhonových ploch uprostřed s bazénem a umělou jeskyní tzv. grottou. Ještě počátkem 18. století existovaly v zahradě pod horní terasou dvě velké vodní plochy: rybník ohraničený vysokou ohradní zdí s průchozím dřevěným ochozem a dále rybník v jižní spodní části zahrady.

V období baroka zahradu doplnila bohatá sochařská výzdoba

V té době zanikly obě velké vodní plochy. U západního křídla zámku vzniklo zámecké zahradnictví se dvěma oranžeriemi, z nichž jedna měla spíše funkci skleníku.  Nejvýrazněji byla zahrada rozšířena ve 2. polovině 18. století. Ve spodní jižní části byla místo rybníka vybudována formální zelinářská zahrada na východě zvětšená o štěpnici a nad ní ještě o dvě menší terasovité tzv. špalírové zahrady s trelážemi na zdech, které zdobily popínavé růže. Barokní podoba zahrady byla zachována až do roku 1843.

Plán zahrady a její podoba

Za držení lysického panství a zámku hraběcím rodem Dubských je datována úprava zahrady do současné stavební podoby a rozvržení vegetace.  Ve středním parteru byla starobylá ohradní zeď s dřevěným ochozem stržena a nahrazena v polovině 19. století elegantní sloupovou kolonádou s krytou pergolou, která propojila interiéry I. patra zámku se zahradou. Tato kolonáda je pro zámek Lysice typickou zahradní architekturou. Zahrada byla v roce 1860 doplněna o drobné stavby: včelín a besídku, a upravena byla i sala terrena, která nahradila dřívější zahradní pavilónek – casino. Zahrada získala na kráse díky umístnění množství terakotových váz a soch. Zahradnictví na druhé straně od zámku bylo v roce 1835 doplněno o fíkovnu s technickým unikátem – pojezdnou střechou, barokní oranžerie byly nahrazeny novou oranžerií a také novým skleníkem.

Ve vlastnictví státu je lysický zámek i jeho zahrada od roku 1945

Úprava zahrady z let 1969–1972 představovala výrazné zjednodušení její původní podoby. Nedávná rozsáhlá obnova probíhající v letech 2021–2023, financovaná Ministerstvem kultury ČR z dotačního titulu Péče o národní kulturní dědictví I., navržená podle historických dokladů, vrátila lysické zahradě její podobu z konce 19. století a počátku 20. století. Jedinečná historická zahrada je pečlivě udržována týmem zámeckých zahradníků. 

20. 6. 2024, TZ: NPÚ

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Na led! – Hokej a bruslení v obrazech

Na led! – Hokej a bruslení v obrazech/NGP

Národní galerie představuje výstavu, která otevírá téma bruslení a hokeje ve výtvarném umění. Od bruslení na...

Rozšířila se výstraha před extrémními dešti

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Na MŽP jednala Ústřední povodňová komise, doporučuje omezit akce a nevstupovat do lesů.

Do lesa chodili loni lidé častěji

Foto: houbaření/ Stanislava Nopová

Nasbírali ale méně lesních plodů než obvykle.

Podařilo se prosadit omezení pyrotechniky

Ilustrační foto: pixabay

Sníží se hluk, který způsobuje stres dětem, seniorům a zvířatům, nebezpečí úrazů a požárů a znečištění...

reklama reklama
reklama