Koně Převalského na Dívčích hradech

Chov jedním z nejdéle běžících záchranných programů Zoo Praha. Výběh na Dívčích hradech má však ještě jeden ochranářský záměr: obnovu původních stepních společenstev díky pastvě.

Projekt je re Téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze se dnes stala novým domovem koní Převalského. Z chovné stanice v Dolním Dobřejově sem dnes pracovníci Zoo Praha přepravili první čtyři klisny, k nimž by časem měl přibýt ještě hřebec.

„Smyslem tohoto projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří budou spásat travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Důležité pro nás je i to, že Pražané na Dívčích hradech uvidí koně Převalského také v době, kdy v zoo budeme přestavovat jejich stáje a výběhy.“

Prvními obyvatelkami Dívčích hradů jsou klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne (podrobněji viz níže). Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost. Návštěvníci je budou moci sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytne tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy. 

„Posláním zoologických zahrad není jen zpříjemňovat volný čas svých návštěvníků, ale především chránit ohrožené druhy. Naše zoologická zahrada dlouhodobě zachraňuje koně Převalského, kterého se nám daří vracet i zpět do původní domoviny v Mongolsku,“ popisuje náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček. „Jsem rád, že nevyužitý pozemek na Dívčích hradech bude sloužit právě pro naše stádo koní Převalského a pro záchranu tohoto ohroženého druhu.“

Celá ohrada bude monitorována pracovníky zoo i kamerovým systémem. Navíc je uvnitř elektrický ohradník, který koním zamezuje, aby se přiblížili k samotnému plotu.

„Největší obavy máme z toho, že se lidé neudrží a budou chtít koně krmit. Opravdu všechny prosím, nedělejte to! Můžete jim způsobit závažné zdravotní potíže nebo i bolestivou smrt,“ upozorňuje Miroslav Bobek. „Prosím ani kousek chleba, ani mrkev. Nedávejte jim vůbec nic.“

Lucie Dosedělová

19. 4. 2021, TZ: Zoo Praha

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Pražský vítěz Adapterra Awards 2024

Pavilon environmentálních studií ČZU Autor: Nadace Partnerství – Adapterra Awards (Vojta Herout)

Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.

Výstava Ženy na bojištích

Výstava Ženy na bojištích/VHÚ

U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.

Výstava Olympijské příběhy v Praze

Výstava Olympijské příběhy/ Národní muzeum

Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...

Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu

z otevření nové základny leteckých záchranářů v Praze Ruzyni Autor: MHMP

Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...

reklama reklama
reklama reklama