Krajinou Koncernovaného designu v Jurkovičově vile
Vila Dušana Jurkoviče v Brně-Žabovřeskách hostí letošní turistickou sezonu výstavu Krajinou Koncernovaného designu, která představuje tvorbu významných českých designérů Martina Imricha a Jiřího Přibyla ze Studia Koncern.
Výstava, která změní Jurkovičovu vilu k nepoznání, je určená všem milovníkům dobrého designu. Návštěvníky Jurkovičovy vily má především překvapit, místy i šokovat, a také je přimět k zamyšlení nad obsahem vystavených věcí i nad tím, co pro ně znamená současný design. Sami si pak mohou odpovědět na otázku, zda je možný dialog autorů, mezi jejichž tvorbou stojí více než sto let.
Studio Koncern založili Martin Imrich a Jiří Přibyl v roce 2000, ještě jako studenti brněnské FAVU VUT. Dnes patří mezi nejúspěšnější české designéry, což dokládá mimo jiné i vlastnictví červených puntíků Red Dot Design Award, analogie filmového Oscara pro designéry. Jejich tvorba osciluje mezi konceptuálním uměním a designem v nejryzejším slova smyslu.
Na výstavě jsou představeny nejzajímavější realizace studia, jako sedací souprava Vrstevnice (2003), archeologický projekt Future Crystal (2007), sociologický projekt Domácí násilí (2008) a filozoficko-materialistický projekt Fake It Easy (2009).
Světovou proslulost si získali dětskými autosedačkami pro firmu Cybex. Za dobu spolupráce se prodaly milióny kusů po celém světě a autosedačky získaly ocenění Red Dot. Mezi nejpozoruhodnější projekty patří právě dětské autosedačky pro firmu Cybex a kolekce Fake It Easy, které vznikly v přímé návaznosti. Na jednom z významných světových veletrhů designéři našli „své" autosedačky, jejichž detaily ale nepoznávali. Zjistili, že se jedná o nepovedený plagiát, což je inspirovalo k zamyšlení se nad otázkou plagiátorství v současném světě. Od úvah a diskusí přešli k činům a vytvořili soubor skla Fake It Easy, který je přímo určený pro čínský trh ke kopírování. Jako dekorace jsou zde uplatněny prvky převzaté z jiných předmětů, jako jsou zpětná zrcátka, joysticky ad. Na předmětech jsou navíc čínské znaky znamenající Fake of Koncern, tedy okopírováno od Koncernu.
Výstava potrvá až do 29. března 2015, autorkou výstavy je Martina Lehmannová.
TZ: Moravská galerie v Brně
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Na led! – Hokej a bruslení v obrazech
Národní galerie představuje výstavu, která otevírá téma bruslení a hokeje ve výtvarném umění. Od bruslení na...
Rozšířila se výstraha před extrémními dešti
Na MŽP jednala Ústřední povodňová komise, doporučuje omezit akce a nevstupovat do lesů.
Podařilo se prosadit omezení pyrotechniky
Sníží se hluk, který způsobuje stres dětem, seniorům a zvířatům, nebezpečí úrazů a požárů a znečištění...