Krásný nebezpečný tis pro zdraví a imunitu

Posezení u tisu údajně pomáhá člověku, aby se vymanil z krátkých vln, které nás obklopují. Tis čistí mysl a pomáhá udržovat imunitu. Vnímaví lidé se v blízkosti tohoto keře cítí příjemně, někteří tvrdí, že dosahují spirituálních zážitků.

Tis je jedovatý jehličnatý stálezelený neopadavý keř, neobsahuje pryskyřici. Roste velmi pomalu. Dorůstá výšky více jak 15 metrů, dožívá se až několika tisíců let.

V České republice roste tis červený, který je však vážně ohrožený až vymírající. Někdy jej můžeme spatřit v našich parcích a zahradách, ale také na hřbitovech. Většinou se vysazuje jako solitérní okrasná dřevina nebo jej využívají milovníci bonsají. Tis je velmi oblíbený pro výsadbu živého plotu. Má dobré regenerační schopnosti, je vhodný pro řez a tvarování. Jeho tmavá barva jehličí vytváří příjemné pozadí zahrad. Výhodou je, že snáší velmi znečistěné ovzduší.

Tisu se přezdívalo strom smrti

V dávné minulosti byl tis zasvěcen bohům smrti. Lidé se domnívali, že jim tento strom přinese nesmrtelnost. Téměř všechny druhy tisu jsou celé jedovaté kromě dužiny červených plodů, ale pozor, semena uvnitř jsou jedovatá. Smrtelně jedovaté jsou i sušené větvičky využívané například pro výrobu věnců. Protijed zatím není znám.

Léčebné účinky tisu

Tis obsahuje taxanové alkaloidy. Z jedovatého alkaloidu taxan se vyrábí látka paklitaxel pro chemoterapii zaměřenou na zhoubné nádory prsů, plic a v gynekologii. V minulosti se odvar z jehličí využíval k vyvolání potratu.

Čerpání energie v přírodě

Člověk se na přírodu napojí vždy, když se v ní ocitne sám. V lese, na louce, mezi poli, v parku nebo v zahradě získáváme ztracenou rovnováhu a máme možnost dočerpat energii, aniž si to uvědomujeme, stejně tak, jako to dříve dělali naši předkové pohané. Objímání stromů, posezení pod rozložitou korunou lípy, kaštanu, dubu, chvilka zastavení nám přináší úlevu od hektického života.

Pro znovuzískání energie byl tis oblíbeným stromem

Germáni čerpali z tisových lesů sílu před boji s Římany. Věřili v jeho sílu a tajemnou moc. Tisy sloužily jako energetická zásobárna, kam se bojovníci chodili osvěžit a získat nový elán. Z tohoto důvodu Římané tisové lesy vypálili, aby následně Germány porazili.

Stanislava Nopová

 

Zdroj: wikipedia.org

 

 

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy

Ilustrační foto: Praha Press

Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.

Denní datové souhrny ke covidu-19

Foto: biogen.cz

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.

Jak zajistit léky při mimořádné situaci?

Foto: pixabay.com

SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...

Unikátní operace mozku půlročního dítěte

Unikátní operace mozku půlročního dítěte/FN Brno

Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.

reklama reklama reklama