Kultury Austrálie a Oceánie v Náprstkově muzeu
Navštivte sálou expozici Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Spatříte originální doklady života a kutury těchto etnik. Za více než 130 let se Náprstkovu muzeu podařilo shromáždit z oblastí Austrálie a Oceánie více než 6000 sbírkových předmětů.
Roku 1877 navštívil tehdejší České průmyslové muzeum, které se později stalo Náprstkovým muzeem, Jindřich Malý a daroval do sbírek dřevěný kyj ze souostroví Fidži. Tento předmět se stal základem pozdější rozsáhlé sbírky. Až do konce 19. století byla sbírka rozšiřována především dary soukromých sběratelů a cestovatelů, po vzniku Československého státu již i převody a odkazy pozůstalostí.
Od 50. let 20. století začal být naplňován záměr učinit z Náprstkova muzea jediné muzejní pracoviště v republice specializované na mimoevropské kultury, na základě čehož započala jednotlivá regionální muzea s předáváním svých mimoevropských kolekcí do jeho sbírek. V pozdějších letech došlo k významným akvizicím také nákupy ucelených sbírek od soukromých sběratelů od nás i za zahraničí.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur
Je jedinou muzejní institucí v České republice, která se výhradně věnuje hmotnému a duchovnímu odkazu neevropských civilizací. Muzeum bylo založeno Vojtou Náprstkem, českým vlastencem, politikem, mecenášem a nadšeným propagátorem nových myšlenek.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...