Kunětická hora, pro Východočechy známá jako „Kuňka“
Kunětická hora se stejnojmenným hradem je charakteristickou dominantou východočeského Polabí. Vystupuje strmě a výrazně nad okolní plochý terén. Přestože má kopec nadmořskou výšku jen 305 m, v regionu je běžné jeho pojmenování hora.
Kunětická hora vznikla zhruba před 30 milióny let jako vyvřelina. Nikdy nebyla sopkou, jak se mnozí domnívají. Hornina, která ji tvoří, se nazývá znělec, u nás se vyskytuje velmi zřídka. Do roku 1920 se zde znělec těžil pro výstavbu staré části nedalekých Pardubic.
Státní hrad Kunětická hora prochází pečlivou rekonstrukcí. Zmínky o hradu jsou od 15. století. Podle archeologických nálezů zde bylo osídlení již o sto let dříve. V době husitských válek byl hrad důležitým opěrným místem hejtmana Diviše Bořka z Miletína.
Kunětická hora - příjemná procházka, krásný výhled do okolí a setkání s historií
Dnešní návštěvníky Kunětické hory fascinuje důmyslný obranný systém, opevnění využívající mohutné valy ze zeminy, kamenné stěny i suché příkopy. Válcová Černá věž, které se také říká Čertovna pochází z gotického období. Bývala vysoká 28 m. Při novodobých úpravách byla zvýšena dozděním o 6,5 m. Pod věží je hladomorna, která je hluboká 6 metrů.
Možná vás sem přilákají víkendové programy s historickým šermem, sokolnictví, přehlídky výcviku koní nebo koncerty a divadelní představení. Státní hrad Kunětická hora nabízí dva prohlídkové okruhy.
Neobvyklý pohled nabízí vyhlídková loď plující z Pardubic od Zimního stadionu ČEZ, která vám umožní nevšední pohled na hrad. Kunětická hora je jednou z nejnavštěvovanějších památek Pardubického kraje
Ukryté poklady benediktinských mnichů v pověstech Kunětické hory
V roce 1420 husité vypálili nedaleký Opatovický klášter benediktinů a podle jedné pověsti poklady mnichů ukradli. Jiná pověst vypráví, že mniši poklad před husity ukryli a zakopali. Mělo by se jednat o největší a nejúžasnější poklad uschovaný na území zemí Koruny české. Prohlídku pokladu si vyžádal císař Karel IV. Mniši jej na místo provedli se zavázanýma očima labyrintem chodeb.
Jiná pověst vypráví, že mniši před hrozbou drancování husitských bojovníků napustili do sklepení s pokladem vodu z nedalekého Labe nebo z jeho slepého ramene. Další místní pověst vypráví o tom, že je v Kunětické hoře několik pater chodeb, které jsou vyzdobeny zlatem a drahými kameny. Hora se prý jednou ročně otevírá, aby si přítomný návštěvník mohl nabrat zlato a drahokamy, v množství kolik unese.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Průzkum z Národního parku Šumava
Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...
Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy
Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...
Zažijte dovolenou jinak
Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.
Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí
Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.