Kustovnice čínská snižuje cholesterol i rizika rakoviny
Kustovnice čínská neboli goji se díky svým úžasným vlastnostem řadí mezi superpotraviny užívané ke zpomalení procesu stárnutí. Obsahuje padesátkrát více vitamínu C než pomeranč, více beta-karotenu než mrkev, díky čemuž je jeho nejbohatším nositelem. Bohatá je i na vitamíny B1, B2, B6 a E.
Kustovnice čínská pochází z Asie. Řadí se mezi lilkovité rostliny a na pěstování je nenáročná. Přesto goji vyhovuje spíše teplejší, slunná plocha a kvalitní zavlažená půda. Kustovnice je vzrostlý trnitý keř, který může mít až 2,5 m. Má převislé dlouhé větve, a tak zabírá dost místa do šířky.
Pokud byste se ji rozhodli pěstovat, dočkáte se květu od června do října. Oranžovo-červené plody kustovnice jsou 1-2 cm dlouhé a objevují se dva až tři roky po výsadbě.
Zázrak jménem kustovnice. Snížení cholesterolu i rizika rakoviny
Kustovnice obsahuje látky, které působí antibakteriálně a snižují riziko rakoviny. K tomu všemu léčí kašel, podporují zdravou funkci jater a ledvin, pomáhají při cukrovce a bolestech kloubů. Stimulují také tvorbu bílých a červených krvinek, a dokonce mají i pozitivní vliv na mužskou potenci.
Kustovnici čínskou vám doporučujeme pravidelně jíst, pokud trpíte vysokým krevním tlakem, závratěmi, astmatem, vysokým cholesterolem nebo silnou únavou.
Zařaďte kustovnici do jídelníčku
Kustovnici můžete jíst čerstvou i sušenou. Je možné ji jíst samotnou nebo v kombinaci s ořechy a jiným sušeným ovocem. Přidat ji můžete i do čaje. Nechte plody vylouhovat přibližně 15 minut. Z kustovnice se dělají i odvary. K tomu všemu můžete goji přidat k masové směsi, do receptů čínské kuchyně, polévek a kamkoliv, kam vám to fantazie dovolí. Prohlédněte si například recept na ovesnou kaši.
Vyberte si sušené plody kustovnice čínské na webovém portálu a e-shopu www.CELIDIA.cz, který byl založen jako odezva na stále stoupající poptávku po bezlepkových potravinách, zdravé výživě a potravinách pro diabetiky.
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy
Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.
Denní datové souhrny ke covidu-19
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.
Jak zajistit léky při mimořádné situaci?
SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...
Unikátní operace mozku půlročního dítěte
Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.