Letní sezona na čapadle u Hollaru odstartovala
Řeka Vltava ovlivňuje po dlouhá staletí – v dobrém i ve zlém – život v Praze. Průvodními znaky vlivu řeky na podobu města jsou například nábřeží a náplavky, včetně čapadel.
Jejich současné využití se samozřejmě od původního účelu liší a získávají kromě městotvorné funkce hlavně tu rekreační. Příkladem je náplavka s čapadlem u Smetanova nábřeží nedaleko Hollaru, která se za podpory Prahy 1 změnila v centrum kultury, volného času i kulinářských zážitků a jež v rámci sousedského setkání zahájila letní sezonu.
„Náplavka a čapadla u Hollaru a u sousedního Anenského trojúhelníku byly po dlouhá léta zanedbanými a uzavřenými lokalitami, a to přesto, že jsou na nádherných místech s jedinečnými výhledy a nabízejí místním lidem možnost příjemného trávení volného času a procházek. Zatímco náplavka s čapadlem u Hollaru už za naší podpory chytila druhý dech a naplno využívá své možnosti, čapadlo u Anenského trojúhelníku to ještě čeká a já se spolu s ostatními sousedy z Betlémské čtvrti těším na jeho kompletně dokončenou revitalizaci, včetně mola a propojení s náplavkou u Hollaru,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma s tím, že první etapa úprav Anenského trojúhelníku proběhne přes náročnost projektu ještě letos.
Provozovatelem čapadla u Hollaru je Michal Řepka, známý jako DJ Mike Trafik, hudební producent a skladatel.
„Původní tmavý a nepříliš přátelský kout Prahy dnes slouží jako místo, kde se protíná kulturní, umělecká a kulinářská scéna. Náplavka i průchod se staly okolí respektujícím místem sloužícím nejen k odpočinku, ale i zábavě. Čapadlo tvoří střed celého prostoru, tedy jakousi otevřenou galerii zpestřenou výtvarnými instalacemi,“ popsal Mike Trafik.
V právě zahájené letní sezoně se návštěvníci mohou těšit na koncerty akustické hudby, výstavy a instalace. Už na středu 18. května je plánované další sousedské setkání s kulturním a doprovodným programem pro všechny generace.
Postaráno je zde i o občerstvení a v nabídce jídla a pití jsou pravá neapolská pizza, prosecco a víno, míchané nápoje, čepované plzeňské pivo nebo domácí limonády. V zimě se pak open air náplavka opět promění na ledové kluziště a poskytne tak jedinečné bruslení v centru Prahy s možnosti zapůjčení veškerého vybavení.
Čapadla – průchody nábřežními zdmi k Vltavě – byla původně určena k zachytávání (čapání) a rozebírání splavovaných vorů s jejich náklady. Poslední vory do Prahy připluly v roce 1947.
27. 4. 2022; TZ: ÚMČ Praha 1
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Pražský vítěz Adapterra Awards 2024
Zvítězila budova pro výzkum i výuku s fasádou osázenou tisíci rostlinami.
Výstava Ženy na bojištích
U průchodu Armádním muzeem od cyklostezky je volně přístupná výstava Ženy na bojištích a v zázemí.
Výstava Olympijské příběhy v Praze
Výstavou Olympijské příběhy připomene Národní muzeum úspěchy českých sportovců za posledních více než 100...
Letečtí záchranáři mají v Praze novou moderní základnu
Byli unikátem na území tehdejšího Československa a po více jak 37 letech od prvního vzletu nyní letečtí záchranáři,...