Loštice jsou místem, které určitě stojí za návštěvu
Loštice na Hané jsou u nás známé především díky tvarůžkům, ale mají i jiné přednosti, kterými se mohou pochlubit. Malebné městečko umístěné v rovinaté krajině je ideálním místem pro turistiku a cykloturistiku.
Jednou ze zajímavostí města je muzeum a pamětní síň knižního ilustrátora Adolfa Kašpara v Lošticích. Adolf Kašpar (27.12. 1877 Bludov - 29.6. 1934 Železná Ruda) měl rád malebné prostředí Hané, na jedné ze svých návštěv si v Lošticích zakoupil pozemek a navrhl dům podle potřeb rodiny, včetně svého ateliéru v podkroví. Z okna měl vyhlídku do kraje a na panorama vzdálených Jeseníků.
Známý ilustrátor v letech 1911 – 1932 trávil v loštickém domě léto. Ateliér, kde vznikaly krásné ilustrace knih včetně Babičky Boženy Němcové, si může návštěvník prohlédnout i v současnosti. V podkroví je k vidění řada Kašparem ilustrovaných knih a prací. V muzeu najdete také stálou výstavu historie obce Loštice. Je zde vzpomenuta i loštická židovská čtvrť, jejíž historie je velmi zajímavá. Ukázky loštické keramiky určitě zaujmou běžného návštěvníka, ale i výtvarné umělce.
Sláva loštické keramiky ukrytá na obraze ve španělské královské sbírce
Loštice v minulosti značně proslavilo hrnčířství. Puchýřková hnědá glazura dávala místní keramice unikátní vzhled. Vyráběla se od konce 14. do začátku 16. století. Její význam a oblíbenost ve světě dokazuje přítomnost loštického poháru na obraze Zahrada pozemských rozkoší od slavného holandského malíře Hieronymuse Bosche (1450 – 1516). Obraz je vystavován v MUSEO DEL PRADO v Madridu, hlavním městě Španělska.
Výstava Přátelé Adolfa Kašpara
U příležitosti 80. výročí úmrtí ilustrátora, malíře a grafika Adolfa Kašpara byla dne 7. května 2014 v Památníku Adolfa Kašpara zahájena výstava s názvem Přátelé Adolfa Kašpara.
O umělci a jeho tvorbě bylo už mnohé napsáno, a tak se naskytla vhodná příležitost představit i jeho nejbližší přátele. Adolf Kašpar byl velmi citlivý a nesmělý člověk, sám sebe totiž nepovažoval za rovnocenného partnera umělců, kteří tvořili volně, protože těžištěm jeho tvorby byla především ilustrace. Přátel neměl mnoho, ale o to pevnější a trvalejší přátelství to byla.
Na výstavě jsou zastoupeni jak malíři, tak významné osobnosti kulturního a společenského dění. Mezi prvními je třeba zmínit nakladatele R. Prombergera a malíře S. Lolka, dále jsou uvedeni přátelé, které získal za 1. světové války - sochař J. Pelikán a malíř O. Lasák. Dále národopisec F. Kretz, spisovatel F. Táborský, Kašparův první učitel malíř H. Schwaiger, medailér J. Šejnost a rodinný přítel J. Ošťádal. Každého z těchto přátel reprezentuje na výstavě jeho dílo, pokud to bylo možné v souvislosti s Adolfem Kašparem.
Jsou zde také fotografie, vzpomínky, knihy a korespondence. Vystavené předměty pocházejí se sbírek Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, Vlastivědného muzea v Šumperku, od soukromých sběratelů a několik exponátů zapůjčilo Muzeum umění v Olomouci. Výstava potrvá do 14. září 2014.
Kontakty:
Památník Adolfa Kašpara
Loštice
Tel.: 583 445 256
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Městské části Brna se potýkají s výskytem divokých prasat

Nedostatek potravy v lesích láká v předjaří divoká prasata blíž k lidským obydlím.
Bývalí horníci zavítají do Podzemní laboratoře Josef v Mokrsku

Kdysi zde ve štole pracovali, nyní se budou podílet na komentovaných prohlídkách pro veřejnost. Podzemní laboratoř...
Nová technologie pro plynulejší a bezpečnější MHD v Plzni

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) implementovaly světovou technologii Kooperativní inteligentní dopravní...