Malé a střední firmy chtějí investovat 371 miliard korun
Průměrná investice českých firem s méně než 250 zaměstnanci by měla v letošním roce dosáhnout 1 650 000 korun. Celkem chtějí malé a střední firmy (SME) do svého podnikání vložit 371 miliard korun. To je o 18 miliard korun více, než kolik firmy reálně investovaly v uplynulém roce.
Ukázal to pravidelný mezinárodní průzkum „Barometr kapitálových investic evropských malých a středních podniků" realizovaný GE Capital EMEA, mateřskou společností GE Money Bank.
„Česká ekonomika začíná znovu růst a SME na to pružně reagují. Firmy investují hlavně proto, aby modernizovaly svoje výrobní kapacity. Stoupá nicméně počet podnikatelů, kteří již do modernizace výroby investovali a teď ji potřebují rozšířit, aby pokryli rostoucí poptávku po svém zboží," říká Jan Novotný, ředitel komerčního bankovnictví GE Money Bank.
Z výzkumu také vyplynulo, že firmy chtějí ke svým investicím využít zejména úvěrové nabídky některé z velkých bank. GE Money Bank nabízí firmám ve spolupráci s Evropským investičním fondem úvěr EU Investice.
„Získání úvěru je pro podnikatele mnohem jednodušší a finance mohou získat již 5 dní od podání žádosti," dodává Jan Novotný.
Investice jdou hlavně do výroby, zbývá ale i na nová auta
Největší objem investic plánují SME již tradičně vložit do modernizace a rozšíření výrobních kapacit - celkem by mělo jít o více než 187 miliard korun. Další oblastí, do které budou firmy investovat, je rozvoj a obnova firemního vozového parku - téměř 103 miliardy korun. Téměř 38 miliard korun plánují SME vložit do IT hardwaru, další investice potom půjdou i na lepší software a vybavení kanceláří.
Proč investovat? Efektivnější výroba a nové zakázky
Hlavními důvody k velkým investicím bývá obnova zastarávajícího vybavení (jako důvod k investicím ji uvádí 55 % podnikatelů), snaha zlepšit efektivitu a produktivitu výroby (52 %) či zvýšit kapacitu výroby tak, aby dokázala pokrýt nové zakázky (26 %). Část podniků (13 %) pak investuje proto, aby snížila své výrobní náklady. Dobrou zprávou je, že podle českých podnikatelů postupně odpadávají překážky, které jim bránily v plánování nových investic. Největší bariérou zůstává nejisté ekonomické prostředí, které vnímá téměř třetina podnikatelů, 17 % českých SME však žádné překážky k investicím nepociťuje.
Investice v západní Evropě zůstávají stabilní, na východě rostou
Průzkum srovnával chuť k investicím na sedmi Evropských trzích. Zatímco italské a německé podniky jsou oproti loňsku v plánování investic na příštích 12 měsíců o něco obezřetnější, britské a francouzské podniky se naopak nadechují k novým investicím.
Celkový objem plánovaných investic v Německu, Itálii, Francii a Velké Británii dosahuje 356 miliard eur, tedy obdobně, jako před rokem (364 miliard eur). Růst plánovaných investic chystají malé a střední podniky v Maďarsku (vloni 7 miliard eur, letos 10 mld. eur) a v Polsku (vloni 24 mld. eur, letos 31 mld. eur).
TZ: GE Money Bank Praha
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Desítky případů porušení zákona o hazardních hrách
V září letošního roku proběhla celorepubliková kontrola zaměřená na dodržování zákona o hazardních hrách...
Obsluhující v hernách bydleli
Nelegální činnost provozovali nonstop. Ostravští celníci ze sekce Pátrání provedli v září závěrečnou realizaci...
Odklad zavedení Nařízení o odlesňování
Zemědělci, potravináři i obchodníci společně žádají ministra zemědělství: Vyjednejte odložení Nařízení...
Dotace státu a EU určené na rozvoj nákladní kombinované dopravy
Podpora státu měla vést k posílení přepravy zboží po železnici nebo vodní cestou. Místo toho roste silniční...