Máte imunitu proti spalničkám?
Nejste si jisti, že jste jako děti byli očkováni proti spalničkám nebo se obáváte, že už je to tak dlouho, že by vaše imunita nemusela být dostatečná? Můžete si nechat udělat jednoduchý test na protilátky.
Očkování proti spalničkám je u nás povinné, a to u dětí mezi třináctým a osmnáctým měsícem věku. Do roku 1975 se přitom očkovalo jen jednou dávkou, což se později ukázalo jako méně účinné. Nakažení lidé v právě probíhající epidemii patří právě mezi ty, kteří dostali jen jednu dávku nebo nebyli očkováni vůbec. Podle praktické lékařky však není test na protilátky zbytečný ani v případě, že jste si jisti, že jste byli očkování ve schématu dvou dávek.Spalničky se šíří vzduchem a jsou vysoce nakažlivé.
„V naší poliklinice nabízíme možnost provedení testu každé pondělí," říká MUDr. Martin Jan Stránský M.D., FACP, ředitel Polikliniky na Národní v Praze. „Test na protilátky proti spalničkám se provádí z běžného odběru krve. Není třeba, abyste přišli nalačno," doplňuje MUDr. Vlasta Plachá, praktická lékařka Polikliniky na Národní. Testy na protilátky jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění pojišťoven, s nimiž má poskytovatel zdravotních služeb smlouvu. Lze si ji však nechat udělat i na vlastní náklady, cena se pohybuje okolo 700 Kč.
Nemoc začíná podobně jako jakékoliv nachlazení – máte teplotu, kašel a rýmu, možná jste více citliví na světlo a objeví se zarudnutí spojivek. Zjistíte, že máte v ústech bělavé tečky se zarudlým okolím. Po několika dnech se přidá červená vyrážka na těle – zpravidla začíná vzadu na krku a šíří se na obličej, břicho, a nakonec na končetiny. Pokud už spalničky dostanete, budete je muset přetrpět a zůstat po celou dobu jejich výskytu doma.
„Léčba se může zaměřit pouze na průvodní příznaky, tedy na kašel či teplotu. Nemocnému podáváme i přípravky, které mu uleví od svědění," říká MUDr. Plachá a dodává: „Antibiotika jsou, stejně jako u jiných virových onemocnění, neúčinná."
18. 5. 2018; TZ: MgA. Kateřina Havelková, Poliklinika na Národní
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy
Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.
Denní datové souhrny ke covidu-19
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.
Jak zajistit léky při mimořádné situaci?
SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...
Unikátní operace mozku půlročního dítěte
Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.