Město představilo finální studii pro sídliště Ďáblice

Praha, městská část a obyvatelé ve shodě.

Ďáblice jsou jedním z nejhodnotnějších sídlišť v Praze, a to nejen z důvodu dobrého dopravního spojení, dostatku zeleně a původní veřejné vybavenosti. Právě kvůli jeho ochraně, návrhům nekoncepční výstavby a potenciálním ztrátám dalších funkcí, které nastaly v minulosti, se Praha rozhodla již v roce 2018 vytvořit územní studii. Ta však nebyla obyvateli ani městskou částí Praha 8 přijata kladně. Město proto rozhodlo o přepracování studie, kterou dnes zveřejnilo v Centru architektury a městského plánování (CAMP), a podle které se může území rozvíjet a zároveň chránit.

„Hlavním úkolem studie bylo nastínit možnosti rozvoje sídliště Ďáblice zejména z pohledu veřejného prostoru, zachování a doplnění adekvátní vybavenosti a drobných urbanistických zásahů při respektování a zachování stávajících hodnot. Studie bude sloužit jako podklad pro rozhodování v území a zpracování plánu revitalizace,” říká náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Nejvýraznější emoce vzbuzovala v původní studii navrhovaná zástavba na městských pozemcích podél ulice Střelničná. Ta již v přepracované studii nefiguruje. Finální studie se věnuje zejména veřejnému prostoru, zeleným plochám, ulicím a zástavbě, a navrhuje opatření, která by mohla zvýšit atraktivitu lokality a kvalitu života na sídlišti.

„Klíčový pro nás byl názor místních obyvatel. Velmi si vážím toho, že jsme na úpravě studie pracovali spolu s městskou částí, a právě se zástupci z řad místních, byť cesta k cíli nebyla jednoduchá. Na pražské poměry jde o celkem unikátní příklad společné dohody, jak by místo mělo být chráněno a rozvíjeno do budoucna,” dodává Hlaváček.

Výjimečnost této studie spočívá v tom, že není zaměřena primárně na stavební rozvoj, ale na celkové fungování sídliště a respektování jeho stávající struktury. Studie také prověřuje možnosti budoucího rozvoje lokality, který by umožnil efektivnější využití pozemků spravovaných hl. m. Prahou pro potřeby dostupného bydlení, občanské vybavenosti a komunitního života.

Studie také předkládá možnosti rozvoje lokalit, pro které by se mohlo najít nové využití z hlediska komunitního života a občanské vybavenosti, a to za předpokladu správy hl. m. Prahou.

24. 5. 2023; TZ: IPR Praha

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

HYDROPOLIS /ÚMČ Praha 10

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...

Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

Červený Vrch/ÚMČ Praha 6

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.

Praha má po 74 letech novou vozovnu

Foto: DPP - Petr Hejna

Do Hloubětína se ode dneška vrací tramvaje.

Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Foto: ÚMČ Praha 2

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.

reklama reklama
reklama reklama