Moravská brána – prastará stezka plná unikátů
Moravská brána je známým geografickým pojmem na mapě naší republiky a zároveň pradávnou migrační trasou zvěře i našich lidských předchůdců. V tomto zhruba 40 km dlouhém údolí mezi Oderskými a Hostýnskými vrchy, od Přerova k Hranicím a v jeho nejbližším okolí, se skrývá řada unikátů a lákavých objektů turistického ruchu.
Každý si přijde na své - od milovníků přírodních skvostů, kulturních nebo technických památek, přes vyznavače adrenalinových aktivit, společenských akcí až po návštěvníky bažící po klidu čisté přírody a konejšivé lázeňské péči. Je protkáno sítí značených turistických cest, cyklotras i naučných stezek. Osu tvoří města Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice.
Přerov je neodmyslitelně spojen s mamuty, Komenským a jazzem. V Památníku lovců mamutů v Předmostí u Přerova uvidíte zakonzervované pozůstatky zdejších archeologických nálezů a světoznámou lokalitu můžete také projít nenáročným terénem po naučné stezce Předmostím až do pravěku. Centrum města pravidelně ožívá o druhém srpnovém víkendu Svatovavřineckými hody – nebudou chybět hudební a taneční vystoupení, středověký jarmark, historický průvod městem nebo hodová mše v kostele sv. Vavřince.
Muzeum Komenského v žerotínském zámku nabízí expozice věnované osobě Učitele národů a českým bratřím, ukázky školních tříd od 17. do 20. století, expozice bohatého hanáckého folklóru i řadu výstav, pro letošek například až do 17. října výstavu ke 140 letům pivovaru Zubr. Oblíbené jsou také noční či hrané muzejní prohlídky.
Lipník nad Bečvou je starobylým městem s dochovanou středověkou dispozicí a náměstím ve tvaru písmene L. Od května do konce září jsou pro vás připraveny bezplatné prohlídky s průvodcem, který vám ukáže unikátní renesanční zvonici se slunečními hodinami, židovskou synagogu a hřbitov, střešní zahradu na budově bývalých zámeckých stájí i řadu církevních památek. Lipník však proslul především jako „Kovářské město“. V turistické sezóně zde probíhá výstava kovářských plastik přímo v ulicích.
Město Hranice znáte možná jen jako železniční stanici s názvem Hranice na Moravě, což si mnozí pletou. Centrum s měšťanskými domy, barokním kostelem, synagogou a renesančním zámkem si můžete nejlépe prohlédnout z vyhlídky radniční věže či využít komentovanou prohlídku. Milovníci stavebních památek obdivují budovy rakousko-uherských vojenských ústavů nebo viadukty Severní dráhy císaře Ferdinanda. Jste sportovci? Pak je tu pro vás tenis, golf, bowling, petanque, bikrosová dráha, letiště s akrobatickými a vyhlídkovými lety nebo plovárna. Milovníci koní ocení 31 km dlouhé hipostezky s odpočivadly a úvazišti propojující tři nedaleké koňské farmy. Chcete si vybírat až na místě podle nálady nebo si necháte ušít program na míru? Hranická rozvojová agentura vám na Hranicku zajistí balíčky zážitků od sjíždění Bečvy na raftech přes mlynářské putování, kursy netradičních řemesel až po paintball.
Ze skalního ostrohu shlíží do Moravské brány majestátní silueta hradu Helfštýna, který je jedním z nejrozlehlejších hradních komplexů v Evropě. Kromě tradiční prohlídky s výkladem o jeho historii si můžete samostatně prohlédnout řadu zajímavých expozic či pokochat se vyhlídkou ze Severní husitské věže. Hrad je však po celou sezónu především dějištěm nepřeberných kulturních akcí a programů, namátkou jmenujme třeba Festival vojenské historie, Rockový Helfštýn, Kovářské fórum a slavný Hefaiston, cyklistický Author Šela Marathón a mnoho dalších. Jako novinka pro letošní rok je na 2. června plánován Dětský den s divadlem Tramtárie pro nejmenší návštěvníky. Více na: www.helfstyn.cz
Už jste z chození celí utrmácení? To je nejvhodnější chvíle pro návštěvu malebných lázní Teplic nad Bečvou. Můžete se zde samozřejmě rovnou ubytovat nebo jenom využít zázračných účinků zdejší kyselky, která od pradávna přináší lidem zdraví. Základní procedurou je uhličitá koupel, ale můžete okusit z bohaté nabídky masáží, zábalů, rehabilitace, polária Arktika, solné jeskyně nebo nového wellnesscentra. Nezapomenutelné dojmy zanechají ájurvédské procedury poskytované rodilými Indy.
Myslíte, že v podzemí je vždycky nepříjemná zima? Prohlídka Zbrašovských aragonitových jeskyní, ke kterým dojdete procházkou přímo v lázních, vás z tohoto omylu vyvede. Jsou totiž našimi nejteplejšími jeskyněmi s průměrnou teplotou ovzduší kolem 15°C. Už samy o sobě jsou přírodovědným unikátem v rámci celé Evropy, a to díky jedinečné výzdobě a zvláštnímu mikroklimatu. No řekněte, už jste viděli neviditelné plynové jezero? Jeskyně mimo to nabízejí návštěvníkům i další nevšední zážitky – například výstavy výtvarného umění přímo v podzemních prostorách, které se konají každoročně vždy od července až do října.
A jestli vám ani všechna tato lákadla nestačila, nabízíme ještě bezednou propast. Hranická propast kousíček od lázní je opravdu nejhlubší propastí České republiky a přes veškeré snahy potápěčů dosud nebylo objeveno její dno. Leží na naučné stezce Národní přírodní rezervací Hůrka, která vás příjemnou lesní cestou s několika zajímavými zastávkami dovede z Teplic do Hranic.
Barbora Šimečková
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Průzkum z Národního parku Šumava
Celkem 8 z 10 obyvatel národního parku se považuje za milovníka šumavské přírody a 66 % obyvatel si myslí, že turismus...
Z Prahy přímým spojem do hlavního města Litvy
Společnost airBaltic spustí přímou linku do hlavního a největšího města Litvy Vilniusu, kam bude od 30. března...
Zažijte dovolenou jinak
Monumentální pyramidy v Gíze, drsné stepi Mongolska i do oblak šplhající mrakodrapy Rijádu.
Bezpečná jízda na cestách doma i v zahraničí
Několik dobrých rad odborníků pro bezpečné a plynulé cestování.