Mozková mrtvice je léčitelná

Přestože mozková mrtvice je závažný zdravotní problém, účinné metody, jak významně zmírnit či zcela eliminovat její následky, dnes už existují.

Jaké prostředky to jsou a jak je o pacienty s mrtvicí postaráno v naší republice – k tomu se vyjádřil přednosta specializovaného cerebrovaskulárního centra a primář neurologie Nemocnice Na Homolce MUDr. Miroslav Kalina.

„Cévní mozková příhoda neboli, jak se říká, mrtvice je způsobena buď (v 80 až 85 procentech případů) nedokrevností při tepenném uzávěru, nebo (v 15 až 20 procentech případů) krvácením do mozku, mozkových plen, mozkových komor nebo více oddílů lebeční dutiny. V České republice dochází každý rok k přibližně 400 příhod na 100 000 obyvatel a jde o třetí nejčastější příčinu smrti a o první nejčastější příčinu dlouhodobé invalidity," konstatuje Kalina.

Možnosti léčby mrtvice

V léčbě cévní mozkové příhody se podle Kaliny uplatňuje řada sofistikovaných a v ČR postupně stále lépe dostupných metod.

„Krevní sraženinu můžeme rozpustit nebo ji odstranit mechanicky endovaskulární cestou, tedy skrz cévy bez otevřené operace," říká. „Chorobné zúžení mozkové či přívodné tepny lze vyřešit angioplastikou nebo stentem, to znamená, že cévu pomocí speciálních pomůcek zprůchodníme, vyztužíme ap. Zdroje krvácení do mozku nebo mozkových plen můžeme ošetřit například vyplněním tepenných výdutí speciálními spirálkami nebo ucpáním přívodné tepny a je také možné využít gama nože. Kromě těchto metod se v léčbě cévní mozkové příhody uplatňuje i řada neurochirurgických technik, tj. různé druhy operačních zákroků, jako je například operační odstranění mozkového krvácení, vyřazení tepenné výdutě, zevní komorová drenáž, operace zúžení přívodných mozkových tepen, umělé vytvoření spojky mezi podkožní a nitrolební tepnou a další výkony."

Kde hledat pomoc

Pokud jde o cévní mozkovou příhodu, Kalina je přesvědčen o tom, že přímá cesta na specializované pracoviště je pro pacienta tou nejlepší volbou. Léčba totiž musí být zahájena co nejdříve, během nejvýše čtyř a půl hodiny po vzniku příhody, jinak jsou změny v mozku již nevratné.

Právě kvůli nutnosti rychlého zásahu a dodržení časového limitu je péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou v ČR organizována tak, aby se nemocní co nejdříve dostali do specializovaného cerebrovaskulárního centra, které splňuje přísné podmínky dané věstníkem Ministerstva zdravotnictví. Jedním z nich je i Nemocnice Na Homolce. Dalšími centry v Praze a Středočeském kraji jsou Ústřední vojenská nemocnice, Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Co dělat při podezření na cévní mozkovou příhodu

Typické příznaky: náhlý vznik poruchy hybnosti a/nebo citlivosti na polovině těla, porucha řeči, náhlý vznik závrati a nevolnosti, náhlá krutá bolest hlavy, jakou nemocný dosud nikdy neměl.

Uvedené příznaky mohou být i přechodné na dobu několika minut – v tomto případě je také nutno postupovat stejně jako u trvalé poruchy.

Základním opatřením ze strany pacienta nebo jeho okolí je okamžitě volat na dispečink záchranné služby.

12.11.2016; TZ: Nemocnice Na Homolce

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Již 20 let mamografický screening zachraňuje životy

Ilustrační foto: Praha Press

Mamografický screening pomohl v České republice od svého zavedení v roce 2002 odhalit téměř 62 tisíc nádorů prsu.

Denní datové souhrny ke covidu-19

Foto: biogen.cz

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ÚZIS obnovuje vydávání denních datových souhrnů ke covidu-19 a chřipce.

Jak zajistit léky při mimořádné situaci?

Foto: pixabay.com

SÚKL informuje o možnostech, jak zajistit léky v případech, kdy není možné navštívit lékaře osobně, například...

Unikátní operace mozku půlročního dítěte

Unikátní operace mozku půlročního dítěte/FN Brno

Neurochirurgové z FN Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli unikátní operaci mozku půlročního dítěte.

reklama reklama reklama