MZV zatím repatriovalo více než 4 tisíce Čechů, kteří uvízli v zahraničí
Ministerstvo zahraničních věcí ČR od 18. března do 30. března repatriovalo ze svých prostředků více než 4100 občanů, kteří v důsledku opatření přijímaných v boji s koronavirem uvízli v zahraničí. Dalším několika tisícům osob pomohlo MZV s návratem do vlasti vyjednáním výjimek či spoluprací s ostatními členskými státy.
Evakuační letadla během uplynulých dnů vyrazila do 15 destinací, na dopravě českých občanů do ČR se podílely také evakuační autobusy, které MZV vysílalo po celé Evropě.
„Uplynulé dny byly logisticky velmi náročné. Díky nonstop provozu našich ambasád a obdivuhodnému nasazení mých kolegů se nám daří pomáhat tisícovkám Čechů dostat se domů. Za každým uskutečněným letem jsou hodiny práce a vyjednávání povolení," přibližuje náročnost repatriací ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.
Ministerstvo zahraničních věcí si při repatriacích zakládá na solidaritě. Na palubě českých evakuačních letadel je tak vyhrazeno 20 procent míst občanům EU a třetích států.
„Díky evropské spolupráci je pomoc našim občanům v zahraničí daleko efektivnější. Je naprosto přirozené, že část našich kapacit je vyhrazena pro ostatní Evropany. Desítky Čechů se domů dostaly díky pomoci ostatních evropských států," řekl šéf české diplomacie.
První evakuační autobusy vyrazily již 14. března, a to do Frankfurtu a Vídně. Následovaly pravidelné spoje do Mnichova, Berlína, Londýna, ale také do Curychu, Paříže, Kodaně, Amsterdamu, Madridu a dalších evropských metropolí.
První dva evakuační lety vyrazily na turisty oblíbené Kanárské ostrovy, a to 18. března. Následovalo Pobaltí, Egypt, Filipíny, Honduras, Mexiko, Vietnam, Panama, Kuba, Dominikánská republika, Kolumbie, Kostarika, Peru, Thajsko a Kanada. Zatím poslední evakuační let přistál v pondělí 30. března. Letadlo z kanadského Montrealu s mezipřistáním v Dominikánské republice dopravilo do ČR 138 Čechů a 44 občanů ostatních členských států EU. V úterý 31. března je plánován přílet evakuačního letadla z amerického Chicaga a druhého letu z Thajska.
Od doby aktivování společného mechanismu EU vypravilo Česko 10 repatriačních letů, v porovnání s tím má Francie zaregistrováno 8 letů, Rakousko 7 a Polsko 4. Rekordmanem je zatím Německo, které do společného mechanismu EU registrovalo kvůli proplacení části nákladů už 94 letů.
Letadla, která MZV vyslalo z Vietnamu a Thajska, byla zároveň využita k přepravě několika tun zdravotnického materiálů v podobě roušek a rukavic. Zásilku FFP3 respirátorů, které ministr Petříček distribuoval do vybraných českých nemocnic, zase doručil evakuační autobus z Londýna. Pomoc tisícům českých občanů nezajistila pouze evakuační přeprava, ale i telefonní linka MZV.
„Hotline MZV vyřídila od 14. března do pátku 27. března téměř 17 tisíc dotazů. Nepolevujeme a jedeme dál, a to jak v Praze, ta na všech našich zastupitelských úřadech v zahraničí," shrnul aktuální data náměstek Martin Smolek.
30. 3. 2020, TZ: MZV
Komentáře
K článku bylo přidáno 0 komentářů.
Tento článek neobsahuje žádné komentáře.
Vinohradská vodárna se probouzí k novému životu

V těchto dnech začala rekonstrukce historického vodárenského areálu z 19. století, kde vznikne osvětové centrum...
Soutěž na centrální část sídliště Červený Vrch

O nové podobě centrální části pražského sídliště Červený Vrch rozhodne architektonická soutěž.
Vzpomínkové místo Josefa Toufara a Jana Palacha

Josefa Toufara a Jana Palacha připomínají nové pamětní desky v Legerově ulici.