Na co máte nárok po objednání zásilky?

dTest: Když zásilka skončí přede dveřmi.

Rozmočený balík nalezený přede dveřmi může dost pokazit radost z doručení objednaného zboží. Ve většině případů bývá ve smlouvě o doručení zboží, případně v obchodních podmínkách dopravce, doručení “za první uzamykatelné dveře”. Lze však nalézt i úpravu opačnou, tedy doručení “za poslední uzamykatelné dveře”.

Doručovací služby jsou často za poplatek, který může být v řádu až stovek korun. Kam Vám tedy musí dopravce doručit zboží? A co když tuto povinnost nesplní?

„Nejčastějším typem doručení bývá doručení za první uzamykatelné dveře. Často pak nastává problém, jestli se za tyto dveře považuje již uzamykatelná branka plotu,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, o.p.s.

Obecně platí pravidlo, že lze-li obsah smlouvy vyložit více způsoby, použije se výklad pro spotřebitele nejpříznivější. Z toho důvodu by dopravce měl zboží doručit spíše až za dveře do budovy, nikoliv pouze za branku. Zároveň dle jazykového výkladu dveře zpravidla umožňují vstup do prostor vnitřních. Neexistuje však žádný závazný výklad tohoto pojmu, proto je vždy dobré u dopravce předem ověřit, jaký způsob doručení lze v případě uzavřené smlouvy očekávat. Zároveň bývá ujednáno, že nelze-li zboží kvůli nadměrným rozměrům doručit za tyto první uzamykatelné dveře, lze zboží doručit pouze před ně. V tomto případě dopravce tedy za doručení zboží za dveře neodpovídá.

Většina dopravců však umožňuje za příplatek sjednat vynesení zboží až do Vašeho bytu. Často bývá také nabízená služba smontování zboží. Jak postupovat v případě, kdy si tuto službu zaplatíte, a dopravce zboží odmítne vynést?

„V takovém případě je určitě na místě službu reklamovat.  V případě reklamace můžete požadovat řádné poskytnutí služby, či požadovat přiměřenou slevu. V případě, že by se jednalo o podstatné porušení smlouvy, tedy takové porušení, za kterého by spotřebitel smlouvu neuzavřel, pokud by jej očekával, je také možné od smlouvy odstoupit,“ vysvětluje Hekšová

Pokud je doprava zboží sjednána v rámci kupní smlouvy, za řádné doručení Vám odpovídá sám prodejce. Prodávající se totiž kupní smlouvou zavazuje k tomu, že Vám věc odevzdá a umožní Vám k ní nabýt vlastnické právo. Tato povinnost je splněna až doručením zboží do místa dodání. Zároveň nese odpovědnost za to, že věc při převzetí nemá vady. V takovém případě by kupující měl řádné poskytnutí dané služby reklamovat přímo u prodejce. Ten se pak může obrátit na přepravní společnost a uplatňovat svá práva vůči ní. Občas ale může dojít k paradoxní situaci, kdy kupující sice má práva vůči prodávajícímu, nicméně podle podmínek dopravce má doručení reklamovat adresát, nikoliv odesílatel. Proto je vždy nejjistější variantou kontaktovat nejen prodejce, ale také dopravce.

21. 1. 2022, TZ: dTest

 

Komentáře

K článku bylo přidáno 0 komentářů.


Ochrana proti spamu. Napište prosím součet (dva + dva):

Tento článek neobsahuje žádné komentáře.

Na led! – Hokej a bruslení v obrazech

Na led! – Hokej a bruslení v obrazech/NGP

Národní galerie představuje výstavu, která otevírá téma bruslení a hokeje ve výtvarném umění. Od bruslení na...

Rozšířila se výstraha před extrémními dešti

Ilustrační foto: Stanislava Nopová

Na MŽP jednala Ústřední povodňová komise, doporučuje omezit akce a nevstupovat do lesů.

Do lesa chodili loni lidé častěji

Foto: houbaření/ Stanislava Nopová

Nasbírali ale méně lesních plodů než obvykle.

Podařilo se prosadit omezení pyrotechniky

Ilustrační foto: pixabay

Sníží se hluk, který způsobuje stres dětem, seniorům a zvířatům, nebezpečí úrazů a požárů a znečištění...

reklama reklama
reklama